Že je kůže orgán, již nikdo nepochybuje. A že se jedná o největší orgán lidského těla, o tom také jistě není sporu. Kůže pomáhá regulovat teplotu těla, udržuje optimální hladinu vody a pomáhá nás chránit před bakteriemi. Díky ní vnímáme chlad, bolest, ale také teplo. A nejen to, pokožka na těle je jakýsi indikátor, který nám může prozradit zdravotní neduhy pocházející z vnitřní části našeho já. Jednoduše řečeno, dokáže odhalit nerovnosti mezi tělem a duší. Právě atopický ekzém je prvním a nejčastějším ukazatelem vnitřních potíží.

Tělo si umí říct o brzdu

Pracovní vyčerpání nebo stres prožívaný každodenně se v těle i na něm může podepsat za krátkou chvíli. U někoho to dokonce netrvá dlouhé roky, ale klidně pouze pár měsíců. A kdo říká, že je v klidu a vlastně stresem netrpí, dost často lže nebo není v kontaktu se svým tělem.

Existují dva druhy stresu. První stres je takzvaně zdravý, při něm jsou lidé více vědomostně či pracovně produktivní. Ten druhý, tedy špatný, je ten, který nám škodí a způsobuje řadu onemocnění, mezi které bezpochyby patří i atopický ekzém. Tímto způsobem nám tělo vysílá signály, abychom své pocity i každodenní shon zpomalili a dopřáli mu dostatek odpočinku, pohybu na čerstvém vzduchu a vitamínů.

Na ekzém přes duševní a psychickou pohodu

Spojitost mezi ekzémem, zdravím a stresem je třeba si uvědomit. Pokud vše uděláte přesně naopak, v budoucnu vás nezastihnou pouze záporné kožní projevy, ale mnohonásobně horší onemocnění, chronická onemocnění, možná i rakovina.

Ne, zabrzděte, nenechte se zruinovat pocity. Jistě, každý z nás někdy v životě prožil stres, ale jestliže není dlouhodobý, je vše v pořádku. Pokud jej však prožíváte každodenně, dostaví se posmutnělá nálada, pocit vyčerpanosti, nechuť plánovat, jednoduše rezignujete a raději zalezete do svého teritoria a zamknete dveře. Aby se vše napravilo, je třeba si uvědomit, co vaši duši tíží. Tělo a duše jdou spolu ruku v ruce a věřte, psychika je mocná čarodějka, která dokáže uzdravovat.

Žádné kortikoidy, udělejte pro sebe něco jiného

Každý z nás s prvním projevem ekzému míří okamžitě na kožní. Tam nám lékař předepíše kortikoidy v mastičce a my spokojeně odcházíme domů. Tyto masti jsou jistě zázračné, protože druhý den ráno se ekzém zahojí nebo velmi zmírní, ale nezapomínejte, že je tomu tak pouze na povrchu kůže. Vnitřní problém zůstal neřešen a nezměněn. Co zůstalo pod tím největším orgánem? Bolest, strach, stres nebo prožité trauma?

Nahlédněte blíže svému nitru. Potíže mohou být dokonce tak hluboké, že mohou souviset s dětstvím. Již v této době jste mohli zažít nějaké trauma, velký smutek, nedostalo se vám tolik lásky od rodičů, popřemýšlejte.

Zkuste si pomoci bylinkami. Volte takové, které uklidňují mysl, jako je například třezalka, kozlík a mnoho jiných. Určitě se také snažte vynechat kortikoidy, které pro tělo nejsou vhodné. Vyzkoušejte něco udělat pro svou osobnost. V tomto směru myslíme například psychoterapii, rozvoj osobnosti a podobné kroky. Bylo by skvělé, kdyby se vám podařilo mít se rádi a obklopit se lidmi, kteří vás ze srdce milují, nelžou vám a jste si u nich jistí.

Mít kolem sebe lidi, kteří vás milují, je mnohdy to nejdůležitější na světě. Zeptejte se sami sebe, jak se cítíte každý den, zda i vy umíte odpouštět a umíte si odpočinout. Uvědomte si, že ekzém nezmizí za dva dny, ale již za dva dny se může začít zlepšovat.

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.