Vše kolem nadpřirozena je velmi kontroverzním tématem, na které probíhají doslova bouřlivé diskuse. Je vcelku pravděpodobné, že pokud sami na vlastní kůži nezažijete něco neobvyklého týkajícího se duchů, neuvěříte. To se jeví jako racionální úvaha, ale „duchařina“ nemá ve skutečnosti s racionálnem nic společného. Ať už jste zarytí odpůrci všeho nadpřirozeného nebo vyznavači mystického způsobu života, možná vás bude zajímat, jak takové duchy vycítit kolem sebe. Máte nahnáno? Určitě nemusíte. Mnoho z toho má i reálné vysvětlení.

Věřte nevěřte aneb Neznámého se obáváme

Pokud jste někdy sledovali duchařský pořad ze zahraničí s názvem „Věřte nevěřte“, víte, že někdy se mohou lidem stávat nepochopitelné věci. A ty nejednomu člověku nahání husí kůži. Je to zkrátka něco mezi nebem a zemí. Společnost žije obecně ve víře, že to, co není hmatatelné, neexistuje. Jenže, má to jeden obrovský háček. Ať lidé od nepaměti bádali, jak chtěli, nikdy jednoznačně neprokázali to, že něco „nadpřirozeného“ skutečně neexistuje. Zřejmě bude trvat několik dalších desítek ne-li stovek let, než se lidstvo dostanete k odpovědím. A co vy? Věříte, nebo nevěříte?

Osobní zkušenost předčí racionální úvahy

Vraťme se k úvahám hned v úvodu, které úzce souvisí s tím, zda v duchy uvěříte či nikoliv. Za tímto lze hledat jedině osobní zkušenost. Jestli se vám už něco neobvyklého a nadpřirozeného stalo, nejspíš budete patřit k těm, co v duchy uvěřili. Zprvu vám to asi nahánělo hrůzu, avšak můžete v tom hledat i něco pozitivního. Zažili jste něco, co vás třeba v myšlenkových pochodech posune zas o velký kus kupředu. Můžeme to nazvat jako prostředek pro duchovní růst. Po duchařské příhodě totiž nebudete stejní, na to vezměte jed. Začněte pravděpodobně přemýšlet nad tím, že lidský život není jen o materiálních věcech a hmatatelných důkazech, ale má i hlubší smysl. Proniknete do něčeho, o čem nikdo dodnes nic moc neví.

Jak poznat přítomnost ducha ve vaší blízkosti?

Nyní přejděme k tomu zásadnímu, a to k rozpoznávání různých znamení, podle kterých byl měl být ve vaší přítomnosti duch (ať už někoho blízkého zesnulého nebo zcela cizí duše).

  1. Máte pocit, jako by vás někdo sledoval. Když se však podíváte za sebe, nikoho fyzicky nespatříte.
  2. Ucítíte náhle nezvyklé pachy a vůně, které se kolem vás nikdy neobjevovaly. Mnoho lidí se zkušenostmi s nadpřirozenem potvrdilo, že například ucítili parfém po blízkém zesnulém dlouho poté, co z tohoto světa fyzicky odešel. Čichové halucinace však mohou mít dle lékařů i zcela racionální podklad a příčinu, jako např. užívání specifických léčiv či infekci horních cest dýchacích.
  3. Slyšíte kolem sebe nezvyklý šramot nebo zvuky. Říká se, že tímto způsobem mohou na sebe duchové poutat pozornost.
  4. Vidíte problikávat světla a přepínat samovolně televizi. Samozřejmě se může jednat o poruchu konkrétního zařízení, ale také o snahu duchů komunikovat s vámi!
  5. Ucítíte náhlý pokles teploty v místnosti, který vyvolá až husí kůži. Závany chladného vzduchu jsou často spojovány s přítomností duchů.
  6. Předměty ve vaší domácnosti se záhadně ztrácejí. Buď za to může nadpřirozeno anebo jen vaše roztěkanost. Vyberte si.
  7. Máte nezvyklé sny či dokonce noční můry, které jste nikdy nemívali. Pokud jste citlivější, mohou tímto způsobem duchové s vámi komunikovat, nebo máte náběh na úzkostnou poruchu či depresi. Zkrátka – individuální záležitost, nad kterou je dobré se zamyslet.
  8. Psi a kočky jsou citlivější než obvykle a chovají se podivně (více mňoukají/štěkají, bývají neklidní). Říká se, že domácí mazlíčci jsou daleko senzitivnější než lidé, proto mohou vidět a cítit věci, které vám zůstávají skryté.

Jak se s duchem vypořádat?

Patříte mezi ty, kteří mají opakující se zkušenosti s duchem v domě nebo bytě? Nebo jej dokonce cítíte při procházce po venku? Podle lidí zabývajících se nadpřirozenem je vhodné s touto „entitou“ promluvit a slušně ji požádat, aby odešla a nechala vás být. Podpořit odchod neznámé energie prý můžete i „vyčištěním“ prostoru pomocí spálené levandule a řádným vyvětráním prostor. A když už si nebudete vědět rady, obraťte se na nějakého odborníka, který se duchařinou zabývá. Třeba vám dobře poradí a vy budete mít zase klidné spaní.

 

Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.

Zdroj: 10 Signs Your House Is Haunted (And What to Do) | Teen Vogue