Pokud meditaci praktikujete, asi pro vás „meditace na otevření srdce“ není nic nového. Já osobně jsem v oblasti meditativních technik naprostý nováček, ale chtěla bych do jejich tajů proniknout. Jenže když vidím někoho, jak medituje, přijde mi to jako nadlidský výkon. A tak jsem začala hledat schůdnou cestu. A podařilo se. Našla jsem jednu jednoduchou, a přitom celkem zásadní meditaci, která otvírá srdce. Jestliže jste na tom stejně jako já a chcete s meditací začít pěkně pomalu a krok po kroku, zkuste začít trénovat se mnou.

Proč zrovna otevírání srdce?

Lidské srdce je mnohem víc než jen zásadně důležitý životní orgán. Je to také naše energetické centrum napájené láskou. Pravidelná meditace na otevření srdce nám pomůže vrátit se k intenzivnějšímu kontaktu s tímto pocitovým centrem, a to v každodenním běžném životě plném starostí.

O co vlastně jde

V srdci je uloženo mnoho emocí. Když se ale rozhodujeme, má až příliš často poslední slovo rozum. Meditace srdce přináší tolik potřebnou harmonii mysli a emocí. Ptát se svého srdce bychom měli při všech těžkých rozhodnutích a v závažných situacích. „Co je pro mě to pravé?“, „Který můj pocit je opravdový?“ Meditace pro otevření srdce pomáhá i v případě, pokud si v sobě neseme něco nevyřešeného. Při praktikování této meditace vědomě pozorujeme, aniž bychom hodnotili a soudili. To nám umožňuje milovat sami sebe, rozvíjet lásku a soucit s ostatními a vyrovnávat se s minulostí.

Každý, kdo přeje štěstí i lidem, se kterými není v úplně dobrých vztazích, dojde k hlubokému vnitřnímu míru.

Pokud opravdu chceme získat přístup do svého srdce, měli bychom si z této meditace udělat rutinu. Optimální je vyhradit si pouhých 5 až 10 minut v pevně stanovenou denní dobu, ale je potřeba meditovat nejméně po dobu 30 dní za sebou. Tímto způsobem se totiž proces ukotví v mozku a stane se zvykem.

Návod

Sedněte si s nohama zkříženýma na podložku nebo na gauč. Uvolněte ramena a zavřete oči. Pomalu a zhluboka se nadechujte nosem. Při každém nádechu si představujte pocit klidu, který do vás proudí a protéká celým vaším tělem. Soustředěně tento klid pošlete do svého srdečního centra a do oblasti celého hrudníku.

Tímto způsobem se vzdalujete vnějšímu světu a navazujete kontakt sami se sebou. Nechte mír a radost proudit do svého srdce a pošlete pozitivní přání někomu blízkému nebo někomu, s nímž momentálně nejste v harmonii. Přejte lásku, mír, radost a zdraví.

Po měsíci možná zjistíte, jak dobře vám to šlo, a možná se bez této meditace už nebudete chtít obejít.

Meditaci můžete doplnit zklidňujícími prvky, jako je například teplý čaj, ztlumené světlo nebo svíčky a relaxační vůně levandule. To vše vám pomůže obnovit harmonii se svým srdcem.

Vyzkoušíte tuto meditaci se mnou?

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.