Není to tak dávno, kdy lidé znovuobjevili skvělé přínosy starodávného cvičení, které působí na optimální stav těla a harmonii duše. Jóga je dnes velmi populární forma různých kombinací a sérií cviků pomáhajících jak fyzickému posilování a protahování těla, tak i duševní relaxaci. Ale jóga není jen cvičení – jedná se o celkový životní styl, který zahrnuje i mentální a duchovní rozvoj. Jóga má bohatou historii, která sahá až do starověké Indie, nicméně dnes je více než jen tradiční disciplínou – stala se světem módních trendů.

Jóga při pohledu zvenčí i zevnitř

Když si vybavíte tradiční obraz jógy, možná si představíte guru v meditační pozici na solitérním vrcholu hory. Ovšem moderní jóga již dávno není svázaná s tradičními praktikami a omezeními. Dnešní jóga se přizpůsobuje potřebám a vkusu lidí, a tak získává širší základnu příznivců.

Mnoho žen dnes dokonce nosí trendy legíny nebo trička s jóga motivem i mimo tělocvičnu, a též výrobci sportovního oblečení se zaměřují na výrobu kvalitních a stylových kousků, které splní jak estetické, tak i praktické požadavky jogínek a jogínů.

Kde si můžete zacvičit

Pokud hledáte inspiraci pro cvičení jógy, můžete se podívat na trendy v českých nebo zahraničních studiích. V Praze je jedním z nejznámějších Dům jógy, který ve svých 3 pobočkách nabízí hodiny jógy v různých stylech, workshopy, a dokonce online lekce v reálném čase nebo cvičení v parku zdarma. V Londýně zase například najdete studio Frame, které se zaměřuje na jógu spojenou s moderními tanečními prvky. Pro ty, kteří rádi cestují, jsou populární jógové dovolené. Takovéto programy nabízí každé větší studio a účastníci mohou v jednom balení spojit jógu s exotickými destinacemi a výhledy, jako je Bali nebo Ibiza.

Ovšem módní trendy ani módní studiové koncepty nijak neovlivnily základy a zásady jógy, jen ji přenášejí do současné doby a doplňují ji mnohými obohacujícími či přitažlivými prvky. Jóga má stále stejné přínosy pro fyzické i duševní zdraví (a že jich opravdu není málo). Zlepšuje sílu a flexibilitu, zvyšuje vytrvalost a koordinaci, snižuje hladinu stresu a napětí v těle a pomáhá udržovat tělo a mysl v rovnováze. Pravidelné cvičení jógy posiluje svaly zad a páteře, čímž pomáhá předcházet bolesti zad, kterou tak často pociťujeme v dnešní sedavé době. Jóga také podporuje lepší dýchání a průtok krve, čímž napomáhá celkovému zdraví a vitalitě.

Vybrat si můžete z nepřeberného množství nabídek

Se vzrůstajícím trendem jógy bylo také vyvinuto mnoho různých stylů a proudů, takže každý si může najít to pravé pro sebe. Od power jógy, která se zaměřuje na fyzickou zátěž a posilování, po hatha jógu, která se zaměřuje na pomalé a záměrné pohyby. Hot jóga probíhá ve vyhřáté místnosti, kde se svaly ještě více uvolní a rozsah pohybu během provádění jednotlivých ásán se viditelně zvětší. Existuje už i jóga, kterou provádíte na speciálních závěsných lanech ve vzduchu. Příznivci jógy tak mají bohatý výběr, který si mohou přizpůsobit svým preferencím a potřebám.

V závěru lze říci, že jóga je nejen cvičení, ale i trend, který získává na popularitě díky moderním konceptům a možnostem pro účastníky lekcí. Přináší však také bohatou historii a mnoho prospěchů pro naše zdraví a pohodu. Přidejte se k milovníkům jógy a objevte svět harmonie, síly a klidu.

 

 

Autor při tvorbě článku využil svých vlastních znalostí a zkušeností.