Vlastnit osobní dopravní prostředek, který vás vzduchem do pár minut přepraví třeba z domu do práce, bude v příštích letech dost možná realita všedního dne. Technologický pokrok a plánovaná legislativní úprava již nyní počítá s běžným použitím létajících „automobilů“, jejichž provoz bude ekologický a ani ne drahý.

Téměř každý zná drony, malé létající prostředky většinou osazené kamerou, jež se používají nejen mezi hobby nadšenci a modeláři, ale také mezi fotografy, filmaři, a dokonce třeba i mezi archeology. A stejně jako dokážou letět tyto malé drony, dokážou létat i drony velké, které nemusí nést pouze kameru, ale unesou i dvě osoby nebo těžký náklad.

Budoucnost bude pravděpodobně patřit létajícím „elektromobilům“ spadajících do kategorie eVTOL

Létající prostředek, který funguje a vypadá jako zmíněný dron ve větší verzi, se odborně nazývá eVTOL (electric Vertical Take-Off and Landing), což v překladu znamená elektrický letoun schopný kolmo vzletět i přistát. A právě tento typ prostředku se bude v blízké budoucnosti dost možná používat jako osobní „mini-vrtulník“. Zaparkovaný ho můžete mít na zahradě, nevyžaduje téměř žádnou specifickou údržbu ani skladovací podmínky, a protože může vzletět kolmo vzhůru, nemusíte disponovat vůbec žádnou vzletovou dráhou.

Stačí jen nasednout, nastartovat, vzletět a dopravit se až tam, kam vám to dovolí baterie. Pohon je totiž zajištěn elektromotory, kterým elektřinu dodává dobíjecí baterie. A tak i zde je provoz stejně jako u elektromobilu bez emisí, méně hlučný a poměrně levný.

Jen tedy musíte mít kam přistát a posléze zaparkovat. To už jsou ale menší problémy, které se po domluvě a s rostoucí popularitou tohoto trendu snadno vyřeší. Ten hlavní problém je zatím chybějící legislativa vymezující pravidla pro tuto specifickou kategorii letadla a s tím související nedostupnost těchto prostředků, ale o tom až dále.

Kdy, kde a za kolik si lze létající auto pořídit?

Létajících vozidel dnes vzniká spousta a po světě se jejich výrobou a vývojem zabývají stovky velkých i malých technologický společností. Za cenu lehce přes dva miliony korun dnes koupíte dopravní prostředek, který dokáže naložit až 95 kilového člověka a okolo dvaceti minut s ním vydrží ve vzduchu. S jeho dodáním však počítejte až během roku 2024.

Bude tedy létání brzy dostupné pro každého?

Lze konstatovat, že koncept tohoto typu „létajícího automobilu“ má velký potenciál. Bohužel se však čeká na společnost, která by zajistila jejich sériovou výrobu a dostupnost. A hlavně se čeká také na legislativní rámec, který by stanovil pravidla pro jejich používání. Je totiž možné, že právě kvůli absenci jasných regulí pro jejich používání se doposud žádná firma ve velkém do tohoto projektu nepustila. Zatím se tedy musíme spokojit pouze s jedoucími elektromobily, mezi které patří například Volkswagen ID.3, který sice letět neumí, zato je ale velmi bezpečný, má nadprůměrný dojezd a velmi nízké provozní náklady.

Nutno však dodat, že legislativní podklad stanovující celoevropská pravidla pro provoz všech civilních posádkových i bezposádkových dronů je již ve vývoji a do roku 2030 by měl vejít v platnost. To je další důkaz poukazující na vysoce pravděpodobnou budoucí rentabilitu těchto prostředků, jež by klidně mohla do zmíněného roku 2030 nastat. Co si o tom myslíte Vy? Koupili byste si také svou osobní helikoptéru?

 

Zdroj: https://interestingengineering.com/transportation/israel-tests-first-evtol-taxis-drones-urban-airspace