Nic se neděje pouhou náhodou. Dokonce i mnohé zdánlivé maličkosti mají určitý význam. Tíhnete odjakživa k růžím, milujete tulipány nebo dostáváte nejraději gerbery? Květomluva, neboli symbolická řeč květin, může prozradit, proč tomu tak je.

Malebné kouzlo květomluvy má prastarý původ

Květiny k nám promlouvají svou tajemnou symbolickou řečí. Jejich prostřednictvím tak můžeme obdarovanému beze slov sdělit, co k němu cítíme a vyjádřit tím naše niterní myšlenky. A pokud máme ke konkrétnímu druhu květiny zvláštní vztah a je pro nás něčím výjimečná, pak to mnohé vypovídá i o nás samotných.

Právě na skrytá sdělení květin se zaměřuje květomluva, která má dokonce i své vlastní odborné pojmenování, říká se jí totiž floriografie. Její původ je prastarý a údajně sahá až do starověkého Orientu. Různým květinám byl postupně přisouzen určitý symbolický význam. Ten ovlivňuje nejenom druh květiny, ale také její barevný odstín, celkový vzhled a v neposlední řadě vůně.

Ve středověku si květomluvu zamilovali i lidé žijící na evropském kontinentě, vůbec největší slávě se pak těšil tento půvabný obor v průběhu 19. století.

Co se nám snaží sdělit? Objevte symbolický význam květin

Chcete porozumět tajuplné řeči květin? Dává vám partner pouze růže nebo je tradicí, že dostáváte gerbery? Pojďme si představit některé kouzelné květinky a jejich symbolickým význam.

Růže je královnou květin a nese také velké poselství. Je totiž vůbec nejmocnějším symbolem lásky. City se postupně mění na hlubší a zralejší podobně, jako se něžné poupě růže rozvíjí do oslnivé krásy. Vyjadřuje ale i neopětovanou lásku. Bolest z ní je stejně bolestivá jako trn zabodnutý přímo do srdce.

I tulipánem lze vyjádřit náklonnost, ale rozhodující je výběr jeho barvy. Zatímco červený tulipán symbolizuje čistou lásku, žlutý naznačuje pýchu a oranžový se spojuje spíše s povrchní krásou.

Slunečnice se ráda otáčí za sluncem a vychutnává si hřejivé paprsky. Označuje tak člověka, který si vychutnává situaci, kdy je v centru veškerého dění a upíná se k němu pozornost.

Afrikány naopak symbolizují hlubokou a upřímnou lásku, stejně jako oddanost a úctu. Jsou proto vhodným vyjádřením opravdu stabilního vztahu, který vydrží i různé překážky, které mu osud přivál do cesty.

Narcis je odpradávna znakem přílišné sebelásky a zahleděnosti do sebe sama. Ten, kdo tyto žluté krásky miluje, by měl věnovat více pozornosti a péče i svým blízkým.

Drobné a něžné fialky se hodí jako krásné vyznání lásky. Označují totiž hloubku citů, které chováme k druhé osobě.

Naproti tomu podzimní astry vyjadřují především touhu po věrnosti a strach, že svou lásku ztratíme.

Hortenzie, které zdobí nejednu zahrádku, v sobě ukrývají stesk a touhu po odpovědích. Vyjadřují určitou bolest, se kterou se dotyčný ještě vnitřně nevyrovnal.

Gerbery, které patří k velice oblíbeným květinám, symbolizují opravdovou upřímnost.

Chryzantémy jsou perlou mezi podzimní květinami. V květomluvě se spojují především s pevným přátelstvím a silným citovým poutem, nemusí jít však vždy přímo o partnerskou lásku.

Autorka při tvorbě článku využila svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.