Situace na trhu práce je dnes hodně komplikovaná a často se stává, že se setkáváme s neočekávanými změnami ve svém zaměstnání, jako je právě výpověď. Bohužel, k těmto razantním krokům se zaměstnavatelé často uchylují právě na konci roku, aby ten následující začali uplatňovat novou koncepci – bez vás.

Ponecháme-li stranou důvody, proč jste výpověď obdrželi, tato situace může být velmi náročná a stresující (nemluvě o tom, jak může změnit celé vánoční svátky a oslavy končícího roku).

Nicméně, důležité vždy zůstává, jak se s touto situací vyrovnáte. Asi jediný “zdravý” způsob, který ochrání vaše psychické zdraví, je pohlížet na konec v zaměstnání jako na příležitost pro další růst a rozvoj. Představíme vám několik tipů, které by vám mohly napomoci vyrovnat se s výpovědí a postavit se novým výzvám.

Přijměte své emoce

V momentě, kdy dostanete výpověď, je přirozené cítit zklamání, hněv nebo smutek. Je důležité tyto emoce přijmout a dát si prostor je prožít. Nesmíte se ale nechat ovlivnit svými pocity úplně. Práce s emocemi vám pomůže se uzemnit a nalézt novou energii pro další kroky.

Promyslete si své priority

Vyřešit výpověď není jen o hledání nového zaměstnání, ale také o přemýšlení o svých prioritách a cílech. Co vás ve skutečnosti naplňuje a co vám dělá radost? Toto je ideální čas, abyste své priority zrevidovali a zamysleli se nad tím, co je pro vás skutečně důležité.

Zhodnoťte své dovednosti a zkušenosti

Nyní je také vhodné zhodnotit své dovednosti a zkušenosti. Co můžete nabídnout? Jakou roli nebo zaměstnání byste chtěli vykonávat? Máte dobrou znalost cizích jazyků? Jste kreativní duší se zálibou v marketingu nebo máte dovednosti v managementu týmu? Nyní se zamyslete nad tím, jak tyto dovednosti mohou obohatit vaši příští pracovní roli.

Zlepšete své dovednosti

Výpověď je také skvělou příležitostí udělat něco pro svůj rozvoj. Vylepšení svých dovedností a znalostí může zvýšit vaši atraktivitu na trhu práce. Přihlaste se na kurzy, odborné školení nebo se naučte nové jazyky. Toto může pomoci nejen při hledání nového zaměstnání, ale také vašemu osobnímu růstu.

Využijte sílu své sítě kontaktů

Síť lidských kontaktů vám může při hledání nové pracovní příležitosti hodně pomoci. Objevte své kontakty, navažte nové vztahy a sdílejte své profesní zájmy s ostatními. Možná vy, lépe než kdokoli jiný, víte, jak důležité může být síťování. Vytvářejte spojení nejen v reálném světě, ale také pomocí sociálních sítí a profesních platforem.

Udržujte si pozitivní přístup

Jedním z nejdůležitějších aspektů zvládání výpovědi je udržení si pozitivního přístupu. I když to může být těžké, jděte vstříc změně s optimismem a důvěrou. Věřte sobě a svým schopnostem, nezapomínejte se také těšit na nová dobrodružství, která na vás čekají. Popusťte uzdu své kreativitě a buďte otevření novým příležitostem.

Vzpamatovat se ze ztráty práce a výpověď vnitřně přijmout může být obtížné, nenechte se tím ale ničit. Klidně vyhledejte pomoc psychologa či terapeuta, aby vám pomohl překonat těžké období. Tato situace je jen dočasná a ve finále může být posunem k lepšímu a naplněnějšímu pracovnímu životu.

Autor při tvorbě článku využil svých vlastních znalostí a zkušeností.