Jestliže se nechcete spoléhat na zdroje dodavatelů energií a fosilních paliv, měla by pro vás být fotovoltaika a elektromobilita nejlepším přítelem. Náklady spojené s nákupem těchto technologii jsou sice vyšší, ale díky dotacím a následně ušetřeným financím se investice vrátí rychleji než kdy dřív. Jak může elektromobil spolu s fotovoltaikou fungovat a vyplatí se tento systém si pořídit?

Lze elektromobil nabíjet přes domácí fotovoltaickou elektrárnu? Ano, ale musí být silná

Není žádnou novinkou, že elektromobil lze nabíjet z domácí elektrické sítě z klasické zásuvky na 230 V. Ačkoliv je tento systém funkční a nenáročný, je pomalý a moderní elektromobil byste takto mohli nabíjet i přes 15 hodin. Proto je daleko lepší pořídit si takzvaný wallbox. Toto zařízení, které můžete nainstalovat na stěnu své garáže, umí nabíjet daleko vyšší rychlostí, a navíc poskytuje i různé funkce. Například vám dá možnost zvolit si čas, kdy má dobíjení začít, což se hodí nejen pro hospodárnost, ale i pro provoz elektromobilu v zimě.

Skvěle se hodí i v případě, že chcete dobíjet elektromobil přes fotovoltaickou elektrárnu. Dobrý solární systém totiž většinu roku vyprodukuje více elektřiny, než je domácnost schopna spotřebovat. A tak se nabízí dobrá otázka, co s tím přebytkem? S ním už umí hospodařit právě chytré wallboxy. Na nich lze nastavit funkci, aby veškeré přebytky elektrické energie šly do baterie elektromobilu. V případě, že je elektromobil nabitý nebo není připojen k síti, bude energie uložena v domácím akumulátoru, z něhož může potom být libovolně využita třeba i pro elektromobil.

Dobíjet elektromobil solární energii je lepší nejen pro peněženku, ale i pro životní prostředí

Elektrickým vozům bývá často vytýkaná vlastnost, že elektřina, kterou se nabíjí, často není zrovna z ekologických zdrojů. Je faktem, že energetický mix ČR není 100 % ekologicky čistý, stále je ale daleko ekologičtější než provoz spalovacího agregátu. Pokud si ovšem chcete být původem energie pro váš vůz jistí, není nic lepšího než si ho dobíjet přímo a zdarma ze slunce v pohodlí domova.

Díky dotacím nemusí vyjít solární elektrárna ani příliš draze

Pokud si fotovoltaiku pořídíte v kombinaci s wallboxem nebo tepelným čerpadlem, které také významným způsobem ušetří provozní náklady domácnosti, dotaci rázně navýšíte. Ovšem za účelem pořízení fotovoltaické elektrárny může jedna domácnost čerpat dotace jen do výše 200 000 Kč.

Dotace bude vyplacena až po tom, co bude FVE uvedena do provozu a vy si budete užívat jízdu v elektromobilu úplně zdarma. Třeba v novém Volkswagenu ID. Buzz, čistě elektrické dodávce s unikátním designem, vysokým dojezdem a nejnovějšími asistenčními prvky pro pohodlnou, a hlavně bezpečnou jízdu.

 

Autor se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpal ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.