Otázka ekologie a udržitelnosti se skloňuje ve všech pádech. Lidstvo se potýká s novými problémy, narůstá počet přírodních katastrof, a navíc je třeba se zamyslet i nad tím, že přírodní zdroje energie nejsou nevyčerpatelné. Matka příroda se brání a je třeba najít alternativu, která bude klíčová i pro budoucí generace.

Jednou z možností jsou samozřejmě elektromobily, které pomalu nahrazují spalinové motory. Ty jsou bohužel společně s jinými faktory viníkem skleníkových plynů. Elektromobily fungují jako skvělá náhrada a na silnicích jich je dnes dokonce už přes 3 miliony. Zvyšuje se jejich počet a světové automobilky tomu přikládají velkou váhu. Je třeba ale poznamenat, že elektromobily a jejich použití v reálném životě je pro někoho teprve v plenkách a jejich rozjezd je pouze pár metrů za startovní čárou.

Jak fungují

Pokud si někdo ještě neumí představit elektromobil ve své garáži, zde je několik detailů, které jsou při rozhodování o pořízení podstatné. Výhody elektromobilů z nich nepochybně dělají dopravu budoucnosti. Navíc modely elektromobilů vypadají opravdu dokonale, a to v každém slova smyslu. Skvělým společníkem na cesty s dynamickým výkonem elektromotoru může být například Audi e – tron. Tento vůz je dokonce poháněn dvěma elektromotory, kdy zrychlení z 0 na 100 dosáhne již za 4,6 sekund. Toto hbité a inteligentní vozidlo nabízí mimořádný komfort, plynulou jízdu a dostatek prostoru pro všechny členy posádky. Je zde také možnost kompaktního domácího nabíjecího systému, což komfort ještě umocní.

Elektromobily tak představují vozy budoucnosti, kdy lze dobít baterii nejen na veřejných dobíjecích stanicích, ale můžete si vůz nabít i u sebe v garáži. Pokud tato možnost existuje, ráno může být vůz vždy připraven na svou jízdu.

Jaká je spotřeba

Tato žhavá otázka do diskuze stále nabírá na obrátkách. Zejména v současné době, kdy se ceny pohonných hmot vyšplhaly na nejvyšší taxu v historii, je třeba blíže prozkoumat, co se vyplatí.

Spotřebovaná energie samozřejmě závisí na zvolené výbavě vozu. Podle průzkumů se jedná  v průměru asi o hodnotu 13 kWh na 100 km, ale jsou samozřejmě vozy, kde je spotřeba daleko vyšší. Již zmíněný elektromobil Audi e – tron má spotřebu elektrické energie při kombinovaném provozu okolo 22 kWh na 100 km. Cena elektrické energie je ale nyní jiná a může se někomu zdát, že takové vozy nejsou do běžného života ekonomicky vhodné. Praxe ovšem ukazuje, že pohonné hmoty budou v budoucnu možná nedostatkové zboží a lidé se budou muset poohlédnout po alternativě.

Každopádně jízda v elektromobilu nabízí každému řidiči nové obzory. Jízdní vlastnosti většinou předčí všechna očekávání a člověk má neskutečný pocit při řízení takového vozu. Velké plus elektromobilů je jejich zrychlení z 0 na 100. Také dojezd bohatě postačí pro jedince, kteří se elektromobilem prohání po městě. Ovšem je třeba počítat také s tím, že jednou člověk vyrazí na dálnici. Tady je spotřeba a výkon daleko větší a dojezd tak nemusí odpovídat předešlým zkušenostem a informacím z brožurky. Čím vyšší rychlost, tím se spotřeba samozřejmě násobí. Praxe pak každému majiteli ukáže, co a jak si může na cestách dovolit.

Asi jedinou nevýhodou, která elektromobily pronásleduje, je podle vlastníků těchto vozů jejich vysoká cena. Ne všichni si takový vůz mohou dovolit, ale to se jistě v budoucnu změní. Stejně jako cena baterie, jejíž výdrž je odhadována na 15 až 20 let, ale i tady je to záležitost individuální. Hodně totiž záleží na opotřebování a na výkyvech teplot.

Problematikou se dlouhodobě zabývám a při tvorbě článku jsem čerpala ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.