Víte o tom, že Česká republika patří k velmocím, které pijí čaj? Podle posledních průzkumů jsme na samotném vrcholu pomyslného žebříčku v celé Evropě. Máme nejen nejvíce čajoven a prodejen s kvalitními druhy čajů, ale také žijeme čajovou kulturou. Chcete se také stát gurmány v této oblasti? Víte, který čaj je v jakou chvíli vhodný? A proč se ovocné čaje moc lékaři nedoporučují?

Čaj jako rituál

Jak jsme naznačili v úvodu, Češi se stali doslova milovníky čaje. A to je úžasná zpráva. Nepijeme ho jen proto, že nám chutná a že má báječné účinky na naše tělo, ale využíváme ho i jako prostředek komunikace. Setkáváme se s přáteli v čajovnách, vychutnáváme a také se zklidňujeme. Ano, je to tak.

Chvála čaje
Chvála čaje, Foto: Depositphotos

Pít čaj v době nemoci je naštěstí minulost

Určitě nemusíte kvůli pití čaje hned navštěvovat čajovnu. Klidně si kvalitní čaj můžete vychutnávat z pohdlí domova nebo třeba někdy na oblíbeném místě v přírodě. Bude se ale hodit vědět, jaký čaj se pro jakou příležitost hodí a co vám všechno může nabídnout.

Pozitivní účinky zeleného čaje

Čaj jako takový má přináší řadu pozitivních vlastností a účinků. Určitě doporučujeme zejména ten zelený. Jednak slouží k hasení žízně a jako zdroj tekutin v rámci denního příjmu. Ale také obsahuje celou škálu minerálů a vitamínů (C, E, skupiny B), stopových prvků a antioxydantů. Snížuje tak riziko nádorových onemocnění, stejně jako srdečně-cévních chorob. Obsahuje kromě toho aminokyseliny, polyfenoly, bílkoviny, vlákninu, tuky i pektiny. Pitím zeleného čaje tak kromě uhasení žízně také posilujeme imunitní systém, uzavíráme kožní póry na povrchu našeho těla a tím zabraňujeme nadměrnému pocení. Dokonce obsahuje i ochranné faktory proti UV záření. Číňané po staletí dokazují, že pití čaje vede k dlouhověkosti.

Chvála čaje
Chvála čaje, Foot: Depostiphotos

Bakterie a viry

Právě podle tradiční čínské medicíny má čaj pozitivní vliv i na viry a bakterie. Hovoříme o virostatickém nebo bakteriostatickém působení. V překladu to znamená, že drží viry a bakterie “na uzdě”. Díky tomu chrání a posiluje imunitní systém. Dalšími látkami, které zelený čaj obsahuje, jsou zinek, měď, molybden, železo, mangan, selén, ale i vápník, hořčík, fosfor, sodík nebo draslík. Mnozí pijí čaj i kvůli obsahu kofeinu, který nás povzbuzuje a drží v bdělosti při zátěžových stavech. Čajové lístky pak lokálně můžete použít ke zklidnění pokožky při popálení, ale i při léčbě otevřených ran a vředů a při zánětlivém onemocnění očí.

Rozdělené čajů

Nemusíte vždy nutně pít silné, kvalitní čaje. Někdy postačí i ten obyčejný, slabý. Třeba jen ovoněný bylinkami nebo ovocem. V Číně je oblíbený jasmínový nebo ve Vietnamu lotosový. Určitě vám přijdou vhod i jiné ovoněné zelené čaje jako vanilkový, citrónový, zázvorový, pomerančový, medový nebo ze ženšenem či ovoněný růží, magnólií nebo bergamontem.

Chvála čaje
Chvála čaje, Foto: Depositphotos

Moderní čaje/nečaje

V poslední době se staly moderními čaje – nečaje. Proč nečaje? Neboť nepochází z čajovníku čínského nebo asámského, ale např. z kůry jihoamerických stromů – lapacho. Známe ho pod názvem roibos. Tyto čaje neobsahují kofein. Proto jsou skvělé pro ty, co trpí nespavostí a dávají si čaj navečer. A mohou je i děti.

Černý čaj

U nás a v Evropě je nejrozšířenější černý čaj. Čajové lístky procházení procesem fermentace – okysličením. Tím získávají typickou červenohnědou barvu. Nejčastěji pocházá ze Srí Lanky a Indie. Další rozdíl je v tom, že zelený čas spíše ochlazuje, černý prohřívá. Toho se využívá u pitných kúr při nachlazení nebo virózách. Intuitivně také saháme v létě po čaji zeleném a v zimě po tom černém. Nebo ne?:)

Chvála čaje
Chvála čaje, Foto: Depositphotos

Maté pro doplnění energie

Čaj maté je oblíbeným čajem jižní Ameriky. Je z cesmíny paraquaiské. Je to velmi lahodný čaj s vysokým obsahem kofeinu a s výrazně povzbudivými účinky. Chuťově připomíná zelený čaj. Má však mnohem větší účinky na naše tělo.

Oolongy pro chuť

Další oblíbená skupina čajů. Jde o čajové lístky, které neprošly plnou fermentací, takže proces oxidace byl zastaven někde uprostřed mezi prostým usušením čajových lístků (zeleného čaje) a jejich plnou fermentací (při které vzniká čaj černý). Neobsahují tolik tříslovin, proto jsou chuťově jemnější. Zajímavý je mléčný oolong. Zkuste ho.

Pu-erh skvělý na trávení

Už několik let se na našich pultech také objevuje pu-erh. V minulosti byl čínským císařem jeho vývoz z Číny zakázaný. A až teprve v posledních letech došlo k uvolnění vývozu. Jedná se o speciálně fermentovaný černý čaj, který má zvláštní aroma. A toto aroma není úplně všem degustátorům příjemné. Má ovšem velmi pozitivní vliv na zažívání. Urychluje trávení tuků, rychleji odbourávý škodliviny, které se do našeho těla dostanou nevhodnou stravou. Působí blahodárně i na dýchání a pomáhá vykašlávání.  Dostanete ho i ve variantě s citronovou trávou, která trochu oslabuje jeho specifickou trpkou chuť.

Chvála čaje
Chvála čaje, Foto: Depositphotos

Bylinkové čaje nejsou vhodné

Bylinkové čaje jsou vhodným doplňkem léčby různých nemocí a tělesných neduhů. Ideální je využívat to, co aktuálně přídoda nabízí v daném ročním období.

Ovocné čaje

Jsou v českých vodách velmi oblíbené. Nejde v podstatě o pravé čaje.  A také nejsou pro naše tělo moc vhodné. Důvod je takový, že díky obsahu různých ovocných součástí, bývají kyselé povahy. Naše vnitřní prostředí je naprogramováno na lehce zásaditou reakci. Každé překyselení ho vychýlí z rovnováhy. Proto by měly být ovocné čaje pouhým chuťovým doplňkem. Neměly by však sloužit k uspokojování pitného režimu.

Co říci závěrem

Je jasné, že bychom měli v rámci pití čaje poslouchat naše tělo, ale také přizpůsobit naše stravovací a pitné návyky zákonitostem a biorytmům přírody, to znamená i ročním obdobím. Pití jakéhokoli čaje je pozitivní věcí pro zdravého člověka. V případě, že máte zdravotní potíže, poslouchejte vaše tělo, neboť některé druhy čaje nemusí v daném okamžiku tolerovat. V takovém případě konzumaci čaje buď omezte nebo vynechejte úplně. Černý čaj může napříkad vyvolat zácpu. Ovocné čaje mohou vést k pálení žáhy. Po zelených čajích se vám může hůře usínat. Roibos může vyvolat negativní reakce v těle apod. Vždycky tedy naslouchejte vašemu tělu tady a teď. To vám s výběrem toho “vašeho” čaje pomůže.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.