Pro ty, kteří ještě nevědí, co je to pickles, tak se jedná o rychle kvašenou zeleninu. Název sice působí novodobě, ale samotná metoda je tu s námi už desítky let.

Již moje babička dávala vypěstovanou zeleninu ke kvašení, aby ji uchovala klidně i několik měsíců a zvýšila tak její prospěšné účinky pro naše tělo, a to především na podzim a v zimě, kdy tělu chybí řada důležitých vitamínů. Myslím si, že každý z nás by se měl vrátit ke kvašené zelenině, která nejenže tělu doplní vitamíny a minerály, ale také bakterie, které střeva potřebují pro správné fungování imunitního systému. Jak už jistě dávno víte, imunita začíná ve střevech.

Lepší než probiotika z lékárny

Období sychravého počasí a viróz už je bezpochyby tady. Především děti jsou velmi náchylné a virózy se jednoduše nešíří pouze ve školkách, ale i ve školách. Následně není nachlazené jen dítě, ale celá rodina. Z toho důvodu je dobré posilovat svoji obranyschopnost, a to nejen vitamíny z lékárny, ale i právě zmíněnou kvašenou zeleninou.

Příprava pickles bude mírně pracnější, ale její účinky budou mnohonásobně lepší než u kdejakých umělých preparátů. Navíc tuto pikantní kvašenou pochoutku nemusíme jíst samotnou, ale jako přílohu k masu, rybě či jakkoli vás napadne. Dokonce lze tvrdit, že je kvašená zelenina zdravější než čerstvá. Vitamíny, které zelenina obsahuje, v ní samozřejmě zůstanou, vláknina se stane stravitelnější, a navíc se vytvoří probiotické bakterie mléčného kvašení, které jsou pro střeva ideální potravou.

Zeleninu dejte do sklenice a dochuťte

Doporučujeme kvašenou zeleninu nekupovat, ale připravit si ji doma. Postup je pracnější, ale v závěru zjistíte, že příprava je opravdu jednoduchá.

Připravte si tedy zeleninu dle libosti, sůl a vhodnou nádobu. Nejlépe však velkou zavařovací sklenici. Na přípravu si vyhraďte zhruba hodinu, ovšem proces kvašení bude trvat několik dní. A jakou nachystat zeleninu? Jakoukoli budete chtít. Máte ze zahrádky červenou řepu, zelí, cibuli, mrkev, petržel? Skvělé, přidejte kmín, sůl a kopr. Použít můžete klidně i brokolici nebo květák, kreativitě se meze nekladou. Jakmile vyberete zeleninu a opláchnete ji, nastrouhejte ji na struhadle. Použijte hrubé struhadlo.

Veškerou zeleninu nasypte do velké mísy a na jeden kilogram nastrouhané zeleniny použijte přibližně dvacet gramů soli. Pomocí rukou obsah mísy pořádně promíchejte a promačkejte. Odložte stranou a nechte zeleninu alespoň jednu hodinu odpočívat. Pustí šťávu a poté ji můžete umístit do vyvařené sklenice.

Po uplynulé době napěchujte zeleninu do sklenice. Snažte se, abyste ji pořádně stlačili. Nahoře musí být zelenina zalitá šťávou. Sklenici umístěte do mísy, protože během kvašení bude voda unikat ven. Určitě nádobu nezavírejte víčkem, ale pouze ji zatěžkejte druhou menší sklenicí, do které napustíte vodu. Připravenou zeleninu postavte na teplé místo, ale ne na slunce a sledujte, jak se v ní tvoří bublinky. Trvá to přibližně pět dnů až týden. Jakmile se bublinky přestanou objevovat, zeleninu dejte do menších sklenic a uložte je do lednice. Tam spokojeně vydrží i několik týdnů.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.