Pečlivý stavební projekt domu, vhodně vybrané materiály a precizní provedení, to jsou tři základní faktory, díky kterým může nízkoenergetický dům vyrůst i na vaší parcele.

Pokud se během stavby vše zhotoví tak, jak je v plánu, výsledkem bude bydlení s minimálními provozními náklady. V závěru tak budete šetrní nejenom ke své peněžence, ale i k životnímu prostředí, jelikož budete využívat obnovitelné zdroje energie.

Základní aspekty nízkoenergetického domu

Abyste měli jistotu, že na vašem pozemku vyroste opravdu nízkoenergetický dům, je vhodné si najmout stavebního architekta, který vám pomůže s projektem stavby. Prvním velmi důležitým bodem je zateplení samotné konstrukce a následně perfektní izolace, která dovnitř nebude vpouštět nechtěné teplo, nebo zimu.

Vytápění domu zajišťují obnovitelné zdroje, především solární panely, případně tepelná čerpadla. Co se týče stavby domu, energeticky výhodnější jsou jednoduché stavby, žádné konstrukce s výčnělky či nadměrným počtem prosklených míst.

Čím v domácnosti přispět ke snížení energie

Tuto informaci využijí nejenom ti, kteří stavět teprve začínají, ale zároveň i ti, kteří již bydlí a přemýšlí, jak ulevit svému rozpočtu. Čím tedy v domácnosti přispět ke snížení energie? Bez debat jsou to úsporné domácí spotřebiče, které poznáte podle štítku „A“ nebo „A+“. Takto označené spotřebiče, ať už je to lednice, televize nebo třeba vysavač efektivně přispějí k nižší spotřebě energie. Obvykle se zboží energetické náročnosti „A“ dožívá i mnohonásobně více let než produkty spadající do skupiny B a hůř.

Dalšími tipy, které může zúrokovat každý, kdo chce docílit nízkoenergetického bydlení v co nejvyšší míře, je nákup LED osvětlení. To v porovnání s obyčejným světlem ušetří minimálně 50 % spotřebované energie. Nebo během zimního období snižte svoje nároky a regulujte stupně na topení.

Ekologická stopa nízkoenergetického bydlení

Pro své vytápění nízkoenergetický dům využívá obnovitelné zdroje, které navíc neprodukují téměř žádné uhlíkové stopy. Stejně tak je vhodné omezit používání klimatizace, která je svým chodem schopná spotřebovat opravdu značné množství energie. Domy s nízkou energetickou spotřebou jsou typické značně prosvětlenými místnostmi. Díky tomuto faktoru se zamezí přebytečnému svícení a opět tedy i spotřebě energie.

Abyste ještě o chlup více přispěli k ekologickému žití, pořiďte si na zahradu nádrž na dešťovou vodu. Na co se takto získaná voda dá využít? Své uplatnění najde během uklízení, zalévání rostlin, ale i během splachování. Ušetříte tak několik desítek litrů pitné vody, které na světě stále ubývá.

Co tedy nesmí chybět v žádném nízkoenergetickém domě?

  • Tepelné čerpadlo a solární panely pro bezchybný chod domácnosti.
  • Nádržka na dešťovou vodu, kterou z části můžete nahradit tu pitnou.
  • Pečlivě izolované bydlení, především okna.
  • Spotřebiče spadající do té nejúspornější kategorie.
  • LED osvětlení namísto tradičních svítilen.

Autorka při tvorbě článku využila svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.