Člověk a celé lidstvo produkuje denně tisíce tun odpadků, které enormně zatěžují životní prostředí. Není to tak dlouho, co to vcelku nikoho nezajímalo. S nárustem populace a spotřebního chování ale odpadků přibývalo a začali se nacházet jedinci, kterým to nebylo lhostejné. Z toho vznikla myšlenka Zero Waste, nebo také česky Život bez odpadků v rámci jehož myšlenek dnes žije spousta lidí po celém světě.

I v našich českých luzích a hájích se objevují jedinci, kterým to není jedno a dokázali na této myšlence postavit smysluplný ekologicky šetrný model práce a života. Jedním z nich je Zuzana Linhares a její projekt Tropikalia.

Jak jste se dostala k myšlence Zero Waste a k tomu že s ní spojíte svůj soukromý i pracovní život?

Všechno začalo před pár lety v Brazílii, kde jsme s manželem nějakou dobu žili.  Mrzelo nás, jak se lidé dokáží chovat k přírodě a na plážích a přemýšleli jsme, co udělat proto, aby tomu tak nebylo. Založila jsem s kamarádkou projekt na pomoci tamní přírodě a společně s manželem se zrodila myšlenka ekologických produktů, které nahradí jednorázové plasty, Tropikalia.

Kompostovatelný lunch box, Eva Rozkošová
Kompostovatelný lunch box, Eva Rozkošová

Jaké byly začátky a jak se Vám povedlo rozběhnout vlastní firmu?

Začátky byly docela těžké, žádné zkušenosti s e-shopem, žádný kapitál. Věřila jsem ale, že to, co děláme dává smysl a šla do toho. Náš první produkt – kokosové misky a sázení stromů za každou objednávku se velice zalíbil a hodně lidí nás podpořilo v této myšlence, čehož si dodnes nesmírně vážím. Dnes máme na e-shopu přes 60 vlastních produktů a další novinky se objeví začátkem roku 2021 a už teď se nemohu dočkat. Tohle je to, co mě opravdu baví, vymýšlet s lidmi pro lidi.

Kokosové misky
Kokosové misky, Tropikalia.cz

Co zajímavého v nabídce Vaší firmy najdeme a jakými zásadami se při realizaci produktů řídíte?

Snažíme se spojovat funkčnost a jednoduchost. Přinášíme na trh designové eko produkty, které vycházejí z udržitelných dodavatelských zdrojů – v první řadě z vlastní české produkce a podpory lokálního trhu, kde nad tím máme 100% kontrolu.  Dále navrhujeme produkty, které přijímají sociální a environmentální odpovědnost jak při získávání materiálů, po jejich výrobu až ke koncovému zákazníkovi. Základem je materiál, který musí být obnovitelný, kompostovatelný nebo recyklovatelný. Chceme, aby naše produkce pocházela z našich nebo místních rodinných dílen a spolupracujeme pouze se zámořskými partnery, kteří odpovídají našim hodnotám.

Eshop Tropikalia.cz ke plný ekologických a zero waste produktů, které napomáhají v boji proti plastům a odpadu. Díky nim také můžeme chránit a sázet lesy tady u nás v České republice, a to prostřednictvím úžasné organizace Home For Trees. Za každou objednávku vysadíme jeden stromeček. Home For Trees také pořádají sázecí akce a já už se strašně moc těším až s rodinou vyjedeme do akce.

Kompostovatelné trio houbiček
Kompostovatelné trio houbiček, Tropilkalia.cz

Jaké základní změny byste všem doporučila, které může každý sám realizovat a udělat tak něco pro naši planetu? 

Určitě bych doporučila

  • Omezit konzumaci masných výrobků a zařadit více lokálních potravin
  • Zajímat se o to, co si vlastně kupujeme – odkud je potravina nebo produkt, jak a kým byla vyrobena
  • Konzumací to nekončí – naučit se správně recyklovat a nakládat s obaly, nejlépe nakupovat bez obalu – doporučuji sledovat náš ZW seriál na Instagramu
  • Nepoužívat jednorázové plasty – vlastní taška na nákup, vlastní láhev na vodu a další zero waste produkty, které pomůžou naši Zemi a zároveň naší peněžence
  • Zařadit více pohybu na kole nebo pěšky – místo autem se do obchodu třeba projít
  • Ekologie začíná v srdci. Žijme minimalistický spokojený život v souladu s přírodou a vnímejme všechny její krásy kolem sebe, teď a tady..