Nebude to dlouho trvat a svět přejde od klasických kombíků či sedanů k úplně novému pojetí mobility. Gen.Travel je koncept auta budoucnosti, které vás odveze, aniž byste museli řídit, nebo dokonce jen sedět. Co všechno tato vize nabídne a kdy přijde na její realizaci?

Co to je Gen.Travel a co všechno v sobě skrývá?

Jde o naprosto novou variantu vozidla, kterou zatím ani není kam zařadit a lze jen říct, že se nachází někde na pomezí sedanu a MPV (víceúčelové vozidlo). Tato vizuální studie Volkswagenu má za cíl zjistit potenciální hodnotu tohoto konceptu na trhu a získat zpětnou vazbu a názory od lidí, zda by byl o sériovou výrobu zájem. Ačkoliv o jeho pohonu nejsou zatím dostupné žádné oficiální podrobnosti, bude s největší pravděpodobností elektrický.

Klaus Zyciora, vedoucí oddělení designu Volkswagenu říká, že Gen.Travel promění řidiče v pohodového pasažéra, který se místo řízení může věnovat úplně jiným věcem, například práci, odpočinku, zábavě či rodině.

Pohyb vozu bude mít plně na starosti počítač a člověk by ho dokonce neměl ani vlastnit. Gen.Travel by totiž měl fungovat jako služba, která vás po objednání odveze na určené místo. Podobně jako dnes funguje Uber nebo Car Sharing.

Je patrné, že aerodynamická stránka vozu nebude zrovna jeho největší předností. Namísto toho se cestující mohou těšit na prostornou kabinu, kde až čtyři cestující naleznou dostatek volného prostoru. Ale kromě prostoru a komfortu kabina nabídne i plně přizpůsobitelný interiér. Pasažér si může zvolit „konferenční“ uspořádání sedadel naproti sobě a se stolkem uprostřed. Nebo lze dvě sedadla úplně sklopit a vytvořit tak lůžka pro spaní.

Řada systémů a technologií vám poskytne poklidný spánek, zatímco děti zabaví

Když už ke spánku dojde, nemusíte se bát, inovativní zádržný systém se postará o to, abyste byli v bezpečí i ve vodorovné poloze. Německý výrobce automobilů dále vyzdvihuje zejména dynamické osvětlení. To by mělo fungovat například během pracovní konference tak, aby zamezilo efektu kinetózy neboli nemoci z pohybu. Dynamické osvětlení může mít i takovou funkci, že během spánku zvýší produkci melatoninu. To je hormon, který má nespočet benefitů pro lidský organismus a podporuje kvalitní spánek.

Aby se ale nemyslelo jen na spánek a práci, bude na palubě i systém rozšířené reality. Rozšířená realita je technologie, která umožňuje digitálně vytvořené objekty vidět ve skutečném světě a reálném čase. Typickým příkladem je populární hra Pokémon GO. Toto řešení se zdá jako ideální nástroj pro zábavu na dlouhou cestu nejen pro děti.

Bude skutečně možné za pár let cestovat bez člověka za volantem?

Dnes je vrcholem autonomní jízdy Volkswagen ID.5 GTX, který při jízdě na dálnici umí udržovat stanovenou rychlost, odstup od ostatních vozidel a držet pozici v jízdním pruhu. S takovým vozidlem si můžete od řízení odpočinout a nesledovat neustále provoz, ale musíte být připraveni k zásahu.

Ovšem Gen.Travel by měl fungovat za každé situace bez ohledu na okolní podmínky a bez jakékoliv lidské podpory. Tento koncept je samozřejmě zatím ještě pár let vzdálený. Avšak už jsme u něj velmi blízko. Že je tato vize možná, ukazuje ID. Buzz AD, který již dnes v provozu umí předpovídat chování okolní dopravy, chodců a cyklistů, a podle toho se přizpůsobit.

Co si o autonomní budoucnosti dopravy myslíte vy? Těšíte se na ni a věříte jí?

Autor se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpal ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.

Portál myVW

www.volkswagen.com usa