Zahrady našich babiček ukrývaly mnohé poklady. Byly založeny na starých lidových vědomostech, předávaných po generace. Současná snaha o návrat k přírodě je znovu objevuje a řada z nich se stává součástí běžného života. Jednou z neopomenutelných rostlin, která na zahrádce nesměla chybět, je meduňka lékařská.

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská je neodmyslitelnou součástí většiny českých bylinkových záhonků. I těch okrasných – je to poklad, který roste prakticky všude a nevyžaduje téměř žádnou péči. Dařit se jí bude na slunci i v polostínu. Jedná se o trvalku dorůstající výšky až 70 centimetrů, která patří do čeledi hluchavkovitých. Její lodyha je větvená a má čtyřhranný průřez. Listy jsou husté a žilkované. Na zahradě dělá okrasu svými drobnými bílými až narůžovělými kvítky. Naše babičky ji znaly pod názvy včelanka, melisa, matečník nebo planá máta.

Původ meduňky najdeme ve východním Středomoří, ale dnes se s ní setkáme v celé Evropě. Má široké využití v potravinářském, farmaceutickém i kosmetickém průmyslu, především při výrobě parfémů. Z rostliny jsou sbírány listy k dalšímu zpracování. Bylinka je ceněna pro výrazné silice citronelal, linalon a citral. V jejím složení dále najdeme hořčiny, slizovité látky, flavonoidy, minerální látky a třísloviny.

Relaxací ke klidu a pohodě

Meduňka má výrazné zklidňující účinky, takže se s ní často setkáme v čajích, éterických olejích a dalších přípravcích proti stresu a na podporu zdravého spánku. Stres a pocity strachu se často projeví žaludečními obtížemi – i zde je meduňka výborným pomocníkem, protože dokáže snížit napětí hladké svaloviny.

Čaj z jejích listů se doporučuje při pocitech úzkostí a stresu během náročných životních období. Je výbornou podporou pro psychiku lidí trpících depresemi, podobně jako kozlík lékařský, lípa, třezalka nebo dobromysl.

V lidovém léčitelství byl odvar z meduňky používán pro přípravu koupelí proti revmatismu. Setkat se můžeme také s potíráním rtů a dalších částí obličeje čerstvými listy, pokud se objevil opar. Tato znalost je využívána i v současné farmacii – součástí přípravků proti oparům je často právě extrakt z meduňky.

Řada žen používá čaj z meduňky při menstruačních bolestech. Lidskému tělu dokáže pomoci také při napětí a ztuhlosti v zádech pramenících z pocitů stresu. Své využití najde i při bolestech hlavy.

V jaké formě uchovat meduňku

Nejsnadnějším způsobem je sušení listů na zimní období – lze z nich uvařit chuťově výrazný a dobrý čaj, čistě meduňkový nebo v kombinaci s dalšími bylinkami. Pro vnější léčebné využití se používají obklady ze silného nálevu, který má hojivé a tišící účinky. Studený nálev chladí. Další možností je macerace v bílém víně, a tím vytvoření meduňkového vína. Pokud trpíte bolestmi hlavy, kromě čaje se doporučuje využití silic, které lze vetřít do oblasti spánků, podobně jako v místech postižených revmatismem.

Jaro se pomalu blíží a s ním také rozpuk nových zelených lístků. Jak se říká, příroda je mocná čarodějka a její dary nám často pomůžou ve chvíli, kdy je to nejvíce potřeba. Tím spíš, pokud pochází z našeho vlastního záhonku.

Autorka článku vycházela z vlastních zkušeností a poznatků.