Zamysleli jste se někdy nad tím, jak byla vynalezena taková obyčejná a běžná věc, jako je mýdlo? Je to totiž velmi zajímavá otázka. Vlastně nikdo přesně neví, kdy bylo mýdlo vynalezeno, ale už jsou to tisíce let a vynález mýdla bývá nejčastěji spojován se starými Babylóňany.

Vědci spekulují, že lidé objevili mýdlo náhodou, když horký olej z hrnce spadl do hromádky dřevěného popela pod ním. Možná, že osoba, která právě vařila, zahlédla podivné nové látky a začala s nimi experimentovat. A zkoušet, jestli by vše šlo vyrobit znovu. Šlo. A věřte nevěřte, tuk, dřevěný popel a voda jsou tři nezbytné složky pro výrobu nejjednoduššího mýdla.

Dřevěný popel během svého rozpouštění se ve vodě vytváří hydroxid draselný. Pokud se pak hydroxid draselný svaří s tukem, rozdělí se molekuly od sebe a spojí se s tukovými.

Tento proces se nazývá saponifikace a díky ní vzniká čistě přírodní chemická sloučenina – mýdlo. Obyčejné, prosté mýdlo, které je pro nás naprosto nezajímavé, ale bez kterého bychom byli v koncích. 

Výroba mýdla

Zajímavé určitě je, že k výrobě mýdla nelze použít žádné jiné látky než právě hydroxid draselný, nebo ještě také hydroxid sodný. V chemii je mýdlo popsáno jako sůl mastné kyseliny a povrchově aktivní látky. Ty vytahují špínu a olej z naší kůže, oblečení nebo kuchyňského nádobí.

Mýdlo totiž napomáhá vodě neshlukovat se v podobě kapiček na povrchu, ale dostat se do hloubky, kde se nabalí kolem zrnek špíny, uzavře je v sobě a umožní jejich spláchnutí vodou.

Další zajímavostí je, že veškerý hydroxid sodný nebo hydroxid draselný zareaguje s tuky a v hotovém mýdle se již nenachází!

Moderní přírodní mýdla

V současné době se na výrobu mýdel používají nejrůznější přírodní zdroje. Mýdla jsou obvykle vyrobena smícháním másla a rostlinných olejů bohatých na vitamíny, antioxidanty a živiny, jež naše pokožka, nehty či vlasy nutně potřebují.

Přírodní mýdla mohou být obohacena o mnoho dalších složek pocházejících z přírody. Jsou to například jíly, soli, botanické extrakty a esenciální oleje. Zejména lidé s citlivou pokožkou silně pocítí rozdíl, který přináší použití přírodního a přirozeného mýdla, ale jde o ideální volbu pro každého z nás.

Mýdlo versus prostředek na mytí

Možná, že mýdlo vůbec nepoužíváte, ačkoli si myslíte, že ano. Většina tekutých mýdel, šamponů či sprchových gelů jsou ve skutečnosti detergenty. Detergenty jsou také povrchově aktivní látky, ale jsou vyrobeny pomocí sloučenin, jako je například laurethsulfát sodný, ze kterého se většinou vyrábějí zubní pasty. Pro většinu lidí detergenty škodlivé nejsou, ale přirozené nejsou také.

Pokud nemůžete najít slovo mýdlo na etiketě, pak to není mýdlo. Jakmile se tam píše něco jiného, byť velmi podobného, pak jde pravděpodobně o prostředek na mytí. Zákony sice určují, co výrobci mohou dát na štítky svých produktů, ale ti se vždy budou snažit spotřebitele oklamat.

Výhody používání přírodního mýdla

 • Přírodní mýdla hydratují
  Jedním z přirozených vedlejších produktů procesu výroby mýdla je glycerin. Obecně platí, že glycerin je skvělý hydratační krém.
  V obchodě zakoupená mýdla obvykle glycerin neobsahují. Výrobci glycerin odstraňují, neboť se výborně hodí pro výrobu dalších produktů, například právě hydratačních krémů a pleťových vod. Mýdla bez glycerinu jsou suchá a drsná, a navíc jejich použití může způsobit nadměrně svědivou, popelavou a suchou pokožku.
  Mýdla z přírodních surovin se naopak výrobci snaží udržet plná glycerinu, protože jej zcela oprávněně považují za jednu z nejdůležitějších složek produktu.
 • Přírodní mýdla se skládají z lepších ingrediencí
  Běžná mýdla obsahují syntetické složky a komponenty, které jsou levné na výrobu. Bohužel, tyto umělé složky mohou být katastrofou pro váš endokrinní, reprodukční, respirační a imunitní systém, nemluvě o tom, co udělají s vaší pokožkou.
  Přírodní mýdla jsou obvykle vyrobena ze složek, jako je bambucké máslo, olivový olej či kokosový olej. Ty jsou velmi výživné a k pokožce šetrné.
 • Přírodní mýdla jsou jedinečná
  Výrobci komerčně distribuovaných mýdel používají běžné rostlinné složky či extrakty a zaměřují se na maximalizaci zisku na úkor průměrného spotřebitele.
  Jedinečná přírodní mýdla kladou důraz na podmínky pěstování rostlinných složek, které jsou v nich použity. Zeměpisná poloha, roční doba a klima ovlivňují dobu sklizně jednotlivých rostlin. A už jen tato kvalita zásadně odlišuje přírodní mýdla od těch ostatních.
  Při použití přírodního mýdla máte úplně jiný (a lepší) pocit, mýdlo je jemnější a má jinou strukturu. Tím je odlišná i pěna a vůně, které si během rutinního mytí rukou můžete spokojeně užívat.

Neexistuje lepší a zdravější způsob, jak se očistit, hydratovat pokožku, a ještě zaplavit své smysly aromaterapií. Vsaďte na jedinečnost a nechte se hýčkat přírodou i v podobě zdánlivě obyčejných mýdel.

Autorka se tematikou dlouhodobě zajímá a čerpá ze svých sosáních zkušeností.