Jen málokdo z nás měl to obrovské štěstí a ve své první lásce nalezl osudového partnera na celý zbytek života. Většina z nás si bohužel dříve či později prošla bolestnou zkušeností v podobě rozchodu nebo i rozvodu. Je přirozené, že většina lidí projde několika neúspěšnými vztahy, než se konečně spokojeně usadí. Někdy se ale stává, že nevychází jeden vztah za druhým. V takovém případě je na místě se zastavit a zkusit popřemýšlet o tom, co je špatně. Právě nalezení příčiny toho, proč vztahy opakovaně ztroskotají, může být tou správnou cestou ke štěstí a pravé lásce.

Nešťastný výběr partnerů

Nezřídka je viníkem jednoduše stále stejný vzorec, kterým se dotyčný řídí při volbě svých partnerů. Onen vzorec je obvykle hluboko zakořeněný a často nevědomý. Způsobuje ale stále stejný výsledek v podobě opakovaných nezdarů ve vztazích. Špatná volba partnera je jen stěží cestou ke spokojenému a stabilnímu vztahu. Příkladem může být žena, která se zamilovává do dominantních a silně egoistických mužů. Pokud má sama málo sebevědomí a je spíše nejistá, vzniká nevyvážený vztah, ve kterém bude dříve či později nešťastná, protože tento druh partnera se k ní pravděpodobně začne chovat poněkud nadřazeně. Přitom s mužem jiných povahových vlastností by mohla vybudovat trvalý a harmonický svazek.

Neschopnost činit kompromisy

Mnoho vztahů se rozpadá v okamžiku, kdy se nad nimi usídlí první černý mráček. Každá náročná a těžká situace je určitou zkouškou pevnosti vztahu. Dá se očekávat, že dříve nebo později se budou muset partneři s podobnou situací potýkat. Nezáleží přitom příliš na tom, zda půjde o těžkosti se zdravím, prací nebo třeba penězi. Důležité však je, aby byli oba dva ochotní situaci řešit a pomyslně táhnout za jeden provaz. Součástí bývá také ochota udělat určitý kompromis. A právě to bývá častým kamenem úrazu. Pokud je jeden z partnerů příliš tvrdohlavý a nezvládá kompromisy, nezřídka v takové situaci zvolí útěk, který je pro něj nejjednodušším řešením. Poté ale není divu, že se mu postupně hroutí jeden vztah za druhým.

Procházka růžovou zahradou není nekonečná

První měsíce vztahu se obvykle nesou v duchu velké zamilovanosti a jsou pro ně charakteristické růžové brýle. Ty však postupně ztratí svou původní oslnivou krásu a náhle vidíme partnera bez pozlátka, tedy včetně jeho záporných vlastností. A právě v této fázi, kdy největší zamilovanost vyprchá, někteří vztah ukončují, protože se nedokážou vyrovnat s tím, že motýlci v břiše náhle odletěly pryč. Dá se předpokládat, že i vztah s dalším partnerem opět vydrží pouhých několik měsíců, a tak je tomu stále dokola. Opět se přitom nejedná o nebetyčnou smůlu, ale pouze o stále opakovanou stejnou chybu.

Příliš velké nároky

Často se stává, že si svého partnera doslova vysníme. Poté mu ale nezřídka přisuzujeme i takové vlastnosti, které vůbec nemá. Jako příklad si lze představit ženu, která touží po charismatickém muži, který je okouzlující, oblíbený ve společnosti, pracovně velice úspěšný, finančně zcela zabezpečený. Zároveň je ale i nesmírně citlivý, něžný, naslouchající, věrný a s radostí vykonávající jakékoliv domácí práce. Zní to jako pohádka, že? A to je právě ten problém. Muž, který by skutečně splňoval do puntíku výčet těchto vlastností, zkrátka nejspíše ani neexistuje. A proto daná žena pravděpodobně zakouší opakovaná zklamání, protože žádný partner jí není nikdy dost dobrý.

 Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.