Člověk je bytost společenská, to je všeobecně známé. Proto se obvykle rád obklopuje milovanými lidmi. Když ale věk pokročí, může přijít o celoživotního partnera, dlouholeté přátele i rodinné příslušníky. Tím pádem je více ohrožen samotou. Ta má neblahý vliv na psychiku. Stupňující se negativní pocity pak mohou vyústit v sociální izolaci. S tou se bohužel ve společnosti setkáváme u seniorů velmi často.

Kdo je nejvíce ohrožen samotou v seniorském věku?

Nejprve si řekněme, kdo je nejvíce ohrožen samotou. Přispívá k tomu mnoho faktorů, které někdy nelze nijak zásadně ovlivnit.

Úmrtí manžela/manželky: Tato skutečnost je přirozenou součástí životního koloběhu. Obzvlášť senioři ve značně pokročilém věku mohou začít řešit často tabuizované téma – smrt. Když však vstoupí do života v podobě úmrtí milovaného partnera, zasáhne to psychiku velmi silně a bolestivě. Často se takoví lidé dobrovolně izolují od okolního světa a chtějí být na svůj smutek sami.

Změna zdravotního stavu: Pocitem osamění a zoufalství mohou být ohroženi taktéž senioři, které trápí zdraví. To je mnohdy může dostat i z vlastních domovů do nemocnic. Ve zcela neznámém a sterilním prostředí pak nemají svou rodinu, partnery a přátele. Jsou odkázaní na péči personálu a s netrpělivostí očekávají každou návštěvu. To na duševní pohodě rozhodně nepřidá.

Charakter člověka: Jedním z faktorů, který může podpořit samotu v seniorském věku, je přirozený charakter člověka. Někdo se narodí jako introvert a v izolaci je rád. Dlouhodobá absence sociálního kontaktu se však obvykle ve stáří negativně podepíše i na ryzích introvertech.

Jak může pomoci rodina?

Ať už je senior osamělý z jakéhokoliv důvodu, značnou měrou může ke zlepšení jeho duševního zdraví přispět rodina. Ta bývá na sklonku života velkou oporou i vzpruhou. Neměla by se tedy od svého bližního distancovat, ale naopak mu pomáhat. Smutnou realitou je, že celá řada příbuzných ztrácí o své matky, otce, babičky či dědečky zájem. Častokrát tuto skutečnost provází mnoho výmluv, jako je například údajný nedostatek času, přemíra vlastních starostí a podobně.

Péče a zájem o bližního je však otázkou morálky, kterou by měli mít lidé nastavenou. Ovšem ne každému lze poručit. Přesto všechno by se rodina měla hluboce zamyslet alespoň nad občasnou výpomocí. Vždyť jednou zestárne každý a může se ocitnout na stejném místě.

Aktivní senior

Pakliže je člověk v seniorském věku stále aktivní a nic vážného ohledně zdraví jej netrápí, může ke zkvalitnění svého života sám přispět. Jak na to?

Neseďte doma a prozkoumejte okolí svého bydliště. Mnozí senioři mají rádi svůj klid, proto spíš upřednostňují domov před návštěvou cizího prostředí. Doma se zkrátka cítí bezpečně a dobře. Jenže časem může tohle vše na člověka „padat“. Vyjděte tedy ven, projděte se v místním parku, navštivte obchodní dům nebo si udělejte výlet za příbuznými do jiného města. Nabije vás to energií.

Zaměřte se na péči o sebe. Nezanedbávejte se, co se týká péče o zevnějšek ani konzumace jídla. Celá řada osamělých seniorů nemá vůli pečovat o sebe nebo si uvařit teplé jídlo. Zřejmě žijí v domnění, že je to zbytečné. Realita je ale jiná!

Najděte si novou zálibu a staňte se kreativním člověkem. I v seniorském věku můžete něco krásného tvořit. Co si třeba uplést ponožky, vyšít dečku, vyrobit židli, vyřezat sošku ze dřeva, namalovat obraz nebo napsat autobiografii? Nic není nemožné. Stačí jen chtít a času je dostatek.

Naučte se milovat sami sebe a buďte vděční za to, co máte. Celá řada lidí v seniorském věku bilancuje svůj život. V tomto ohledu je dobré, když se zaměříte na to pozitivní, co vás v životě potkalo. Potlačte negativistické myšlení. Vždyť na světě je krásně, usmívejte se!

Najděte si nové přátele. Ve stáří to může znít jako klišé, jenže není. Navazovat nové kontakty můžete kdykoliv, nejen v mládí. Poznat nové tváře lze třeba v divadle, v kině, na společenském plese, v dobrovolnickém spolku a podobně.

Pořiďte si mazlíčka. Se samotou můžete účinně bojovat i tak, že si pořídíte psa nebo kočku. Pejsek vás pak také přinutí k častějším procházkám, což může udržet vaši vitalitu na dobré úrovni. Při pravidelných procházkách se psem se navíc velmi snadno seznámíte s ostatními pejskaři a uvidíte, že navázat nové vztahy opravdu jde.

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.