Spolu s vědomým a zodpovědným přístupem k životu roste také poptávka po ekologických způsobech dopravy. Vedle rozvíjejícího se carsharingu je to také samotný pohon, jehož vývoj jde kupředu. Pojďte se s námi podívat na některé oblíbené modely a základy celé filozofie.

Elektromobil jako ekologické řešení

Otázka elektromobilů a jejich využití je nejčastěji skloňována v souvislosti s ekologickým přístupem k životu a obnovitelnými zdroji energie. V poslední době se rozmohl carsharing a spolu s ním i zájem o samotný pohon vozů. V kurzu jsou také cesty vlakem a celkově pomalý způsob cestování. V rámci dojíždění do práce, zajištění dopravy po městě nebo z menších vesnic však stále vedou nejpraktičtější vozy na čtyřech kolech.

Zájem o elektromobily stoupá spolu s novými modely a dotacemi

Spolu se zájmem o nové, udržitelné způsoby dopravy, roste poptávka po elektromobilech. Poslední roky přinesly řadu zajímavých modelů.

Jak už zaznělo v článku Jakých finančních výhod se dočkají majitelé elektroaut?, v rámci ekologie se rozhodla většina států přejít v budoucích letech na elektrický pohon. Některé státy motivují své občany ke koupi dotacemi, avšak u nás je tato strategie stále omezena kvůli nedostatku finančních prostředků. Co však roste, je nabídka elektromobilů a poptávka po nich. Jedním z oblíbených modelů loňského roku je kompaktní elektrické SUV Audi Q4 e-tron, jehož předprodej byl zahájen 22. dubna 2021. Připomeňme si některé zásadní technické specifikace:

  • Výkon vozu je 220 kW a 299 koní s točivým momentem 460 Nm.
  • Vůz disponuje rychlonabíjením 125 kW a palubním nabíjením 11 kW.
  • Kapacita baterie je 82 kWh, přičemž využitelná kapacita je 76,6 kWh.
  • Kombinovaná spotřeba je 17,9 kWh na 100 km, přičemž dojezd je až 520 km.

Stále oblíbené e-Up Porsche

Abychom se vrátili o pár let zpátky, k rozmachu elektromobilů, připomeňme si model e-Up Porsche, ve své době jeden z cenově nejdostupnějších elektromobilů na českém trhu. Toto roztomilé elektro autíčko disponuje celkovým výkonem 60 kW/210 Nm. Je vybaven synchronním AC elektromotorem s permanentními magnety a baterií li-ion s parametry 18,7 kWh/323 V. Při hmotnosti 230 kg má spotřebu 11,7 kWh na 100 km a elektromobil má při jednom dobití dojezd 160 km.

Jaký je váš přístup k elektromobilům a celkově k dopravě a ekologii? Pokud auto nemáte nebo je pro vás elektromobil zatím z určitých důvodů nepraktický nebo nedostupný, jistě máte řadu dalších způsobů, které můžete využívat v rámci šetrného přístupu k životnímu prostředí.

Autorka článku čerpala z vlastních poznatků a zkušeností.