Křehká. Výživná. Drahá. Chráněná. Velká a malá. Démonizovaná a vychvalovaná. Chutná. Ve spárech předsudků a nenáviděná vegany. A přesto jsou nedílnou součástí jídelníčku všude na světě.
Od dávných věků
Zhruba 9 a půl tisíce let zpátky do minulosti. Právě v té době někde na územní dnešní Indie se vajíčka poprvé nadobro usadila na jídelním stole. A postupně se šířila dál a dál. Jen druh se lišil podle lokality. Zatímco slepičí vajíčka neboli samičí pohlavní buňky jsou drtivě nejoblíbenější, v Africe dávají přednost perličkám a v severní Evropě pro změnu rackům. Máte-li ale chuť, můžete sáhnout i po šnečích, rybích (kaviár), křepelčích, husích, kachních pštrosích nebo bažantích vejcích. Neodlišují se jen velikostí, ale třeba i podílem tuku a specifickou chutí. Na druhou stranu berte zřetel na to, že ne každé vejce patří na vidličku.
Palčivé otázky
S vejci se pojí celá řadu mýtů a polopravd. A lidé jim věří a dívají se na ně skrz prsty. Nejsmutnější je, že i když předložíte pádné argumenty, přesvědčení o toxicitě a neprospěchu vajec je tak silné, že je to spíš boj s větrnými mlýny. Každý ať si k vejci najde svoji vlastní cestu.
Vejce a cholesterol
Absolutní jednička na poli předsudků. S každým vejce se utěsňují žíly a jednou – až už tělo nápor těch kulatých „démonů“ nezvládne, srdce dotluče a život skončí. Ano, i takové apokalyptické příběhy se šířily mezi lidmi. Pravda je ale o kus dál.
Nemá smysl zabývat se dobrým a špatným cholesterolem. O tom bylo napsáno dost. Snad stačí informace, že játra (nepostradatelný tělesný orgán mající funkci filtru) sama vyprodukují až 75 % cholesterolu. Podíl stravy je tedy minimální a pravidelný příjem vajec (i ve vyšším množství) nemůže mít vliv na zdravotní potíže spojované právě s vyššími hodnotami cholesterolu. K tomu je třeba souběhu mnoha dalších faktorů, jako je nadměrná konzumace alkoholu, polotovarů, cukrů a rafinovaných tuků, nedostatek pohybu a dlouhodobý stres. Buďte fér a neházejte všechnu vinu na vejce.
Vejce a alergie
Celosvětově se alergie na vejce týká zhruba jednoho procenta lidí. U dětí je počet dvojnásobný, ale do tří let věku potravinové omezení samo odezní. Stejně jako u lepku, mořských plodů, kravského mléka nebo hořčice a dalších alergenů se může konzumace vajec projevit jen pnutím ve střevech a slabší nevolnosti, ale i paralyzujícími křečemi, zvracením, vyrážkou, otoky sliznic, dušením se nebo krvácivou stolicí. Pokud už vám na gastroenterologii určí diagnózu, je třeba dietu striktně dodržovat a nevystavovat tělo zbytečnému kontaktu s alergeny. Po čase mohou některé symptomy zeslábnout, u vajec je – stejně jako u kravského mléka – šance na to, že si připravíte vaječnou omeletu, minimální.
Vadí-li člověku i stopové množství, mějte se na pozoru při výběrů kosmetiky, při užívání léků nebo při očkování. Vejce jsou totiž součástí „receptu“ na vakcínu proti encefalitidě, spalničkám, příušnicím a dokonce i chřipce.
Konečná čísla těch, kteří vejce kategoricky odmítají, ale prudce stoupá kvůli různým stravovacím stylům založeným na vyčlenění vybraných surovin. Vegani ani raw strávníci nezavadí o vejce pohledem.
Vejce a jejich pravidelný příděl
Dlouho se věřilo tomu, že jedno vejce týdně je strop. Do palačinek, do koláčů, do polévky, do obalovaných řízků, do vaječného likéru, omelet, buchet, cukroví, do zapečených těstovin a tvarohových krémů. Bez soli to nejde a bez vajec – upřímně – také moc ne. Dodržet množství jednoho vejce za týden bylo absurdní, přesto se jím spousta lidí řídila. Co na tom, že tmavého masa, cukru a polotovarů se žádná drastická omezení netýkala. Největším nepřítelem jsou vejce. Tečka. Nebo ne?
Dnes už málokdo věří tomu, že jsou vejce tak proradná, jak se o nich vyprávělo. Pro klid v duši stačí dodržet limit sedmi kusů za týden (nebo jednoho vejce denně, chcete-li). V takovém objemu vám neublíží. Naopak, přináší s sebou mnoho zdravotních benefitů, jako je přísun vitamínu K2, A, D, E a K, ale také vápníku, železa, selenu, fosforu, zinku a kyseliny listové. To všechno se z běžné stravy získává poměrně těžko.
Díky pravidelné konzumaci vajec se tak můžete elegantně vyhnout doplňkům stravy s mnoha vedlejšími účinky.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.