Cestování osobním automobilem má své nezdolné romantické kouzlo, a přitom je poměrně levné a v dnešní době chytrých aplikací navíc i nesmírně snadné. Ovšem jak se situace změní, pokud přesedláte ze spalovacího vozu na elektrický? Rozdíl pozná zejména vaše peněženka, neboť náklady na pohonné hmoty jsou až o polovinu nižší.

V Evropě se situace okolo cestování elektromobily vyvíjí extrémně rychlým tempem

Pro provoz elektromobilu je klíčová nabíjecí infrastruktura. Bez dostatečného množství dobíjecích stanic by se i sebelepší elektromobil s extrémním dojezdem neprovozoval snadno. A právě hustota kvalitních nabíjecích stanic na území Evropy strmě stoupá. K dnešnímu dni je zde přes 530 000 nabíjecích míst, přičemž v roce 2021 to bylo jen 361 000.

Ještě důležitější je ale fakt, že se budují i stanice s možností super rychlého dobíjení, které přijdou vhod zejména tehdy, když jste na cestách. A dost často narazíte i na hotely a penziony, které pro své hosty nabízí možnost dobít elektromobil zcela zdarma v rámci pobytu. Lze tedy konstatovat, že starosti s tím, kde elektromobil během cesty nabít, jsou již minulostí. Jak ale taková cesta s elektromobilem na dovolenou může vypadat v praxi a kolik to bude stát, si povíme dále.

Vyrazit dnes s elektromobilem třeba do Chorvatska není žádný problém

I přes skutečnost, že nabíječek je všude okolo dostatek, bude lepší si před cestou trasu naplánovat. Pro to existují různé aplikace, například A Better Routelanner (ABRP). Tato aplikace s ohledem na váš elektromobil, jeho dojezdovou kapacitu a spotřebu dokáže naplánovat trasu tak, abyste bez obtíží a s minimem prostojů u nabíjecích stanice přijeli do cílové destinace.

Příklad si můžeme předvést na ideálním elektromobilu pro cestování a na dovolené, kterým je mini dodávka Volkswagen ID. Buzz. Ta nabízí spoustu prostoru pro celou rodinu, možnost rychlého nabíjení a dostatečný dojezd, takže delší cesty nejsou žádný problém. Dle aplikace ABRP cesta touto dodávkou z Prahy do třetího největšího města Chorvatska, Rijeky, zabere celkově 8 hodin a 9 minut. Na cestě přitom kvůli nabíjení stačí udělat 3 kratší pauzy, jejichž celkový čas zabere hodinu a dvacet minut. Celkově by nabíjení za cestu tam i zpět mělo stát kolem 2 460 Kč, což je asi o 2 000 Kč méně než při benzínovém/naftovém pohonu.

Ve výsledku nestrávíte na cestě o moc času navíc oproti cestě vozem na spalovací motor, se kterým byste v rámci takto dlouhé trasy stejně byli nuceni udělat možná i několik „protahovacích“ přestávek. Navíc ušetříte nezanedbatelné množství peněz a možná se kvůli nuceným přestávkám skrze nabíjení podíváte na zajímavá místa, která vám rozšíří obzory a která byste jinak za žádných okolností neobjevili.

A o tom cestování přeci je.

 

Autor se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpal ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.

Zdroje: https://abetterrouteplanner.com/