Jezdí skoro zadarmo a svižně, zaparkujete s nimi všude a servis téměř nemusíte řešit. Seznamte se s elektrickými skútry, ekologickým dopravním prostředkem moderní doby, který je stále oblíbenější. Díky dojezdu až přes 250 km jsou výborné nejen do hustého městského provozu. V čem všem jsou elektroskútry oproti klasickým motorkám a skútrům lepší a kolik peněz mohou oproti nim ušetřit?

Elektroskútr vás rychle převeze kamkoliv i bez řidičáku

Elektrických skútrů existuje celá řada. K dispozici jsou i levnější modely, které jsou spíše do města a jejich výkon je počítačem omezen maximálně na hodnotu 25 km/h. K takovému stroji nemusíte mít řidičák a také vám odpadá starost o registraci a placení pojištění, neboť dle legislativy jde o elektrické kolo. Ovšem šlapat na něm rozhodně nemusíte. Například česká firma Racceway vyrábí známé modely, jako e-fichtl nebo e-babeta, jež mohou být řízeny i bez řidičského oprávnění, a přitom mají dojezd i 100 kilometrů.

Provoz průměrného elektrického skútru na měsíc stojí méně než kofola

Elektroskútr má spotřebu okolo 3 kWh elektrické energie na 100 km, což je velmi nízká hodnota ve srovnání třeba s některými většími elektromobily, které mají spotřebu okolo 20 kWh na ujetí stejné vzdálenosti. Tudíž se i provozní náklady elektrických skútrů počítají doslova v korunách.

Můžeme si to uvést na příkladu. Řekněme, že vlastníte elektrický skútr se spotřebou 3 kWh/100 km, a protože máte i elektromobil, můžete využít výhodného tarifu d27D. Díky němu můžete v noci ze zásuvky nabíjet levnější elektřinu a jednoduše se dostanete i na částku 21 Kč za 100 km jízdy. Při dnešních cenách paliv je to až sedminásobná úspora oproti skútru na benzín.

Servis skútru na elektrický pohon je také výrazně levnější a jednodušší – v servisu nemusí měnit olej, filtry, svíčky a další spoustu věcí, které spalovací motor obsahuje a které jsou častým zdrojem problémů a nečekaných výdajů. V podstatě vám stačí prohlídka 1x ročně, při níž mechanik provede rychlou kontrolu hlavních částí, možná seřídí brzdy a vymění pneumatiky.

Dojezdem a výkonem mohou konkurovat i elektromobilům. V komfortu a bezpečnosti je ale nikdy nedoženou

Pokud vlastníte řidičské oprávnění alespoň skupiny B, už můžete řídit i daleko výkonnější a lepší stroje. Například elektrické motorky či skútry s výkonem do 11 kW, které mají dojezd až 400 kilometrů a spolehlivě zvládají rychlosti nad 120 km/h. Některé modely lze dokonce nabíjet i u rychlonabíjecích stanic, čímž zkrátíte dobu nabíjení i na 30 minut.

I přes všechny výhody, které elektrické skútry a motocykly mají například ve srovnání s automobily, nelze jim upřít výrazné nedostatky. Kromě určitého diskomfortu, který řidič pocítí zejména v zimě, dešti a v nepříznivém počasí, jsou hlavně méně bezpečné. Nejen, že na silnici jste méně vidět, ale díky tichému chodu motoru, už téměř nejste ani slyšet.

Tudíž je jistější vzít své milované na výlet ve velkém rodinném SUV. Například ve Volkswagenu ID.5, který splňuje nejpřísnější světově bezpečnostní standardy, takže posádku ochrání v jakékoliv situaci, a navíc je i jeho jízda naprosto ekologická, tichá, komfortní a dynamická.

Autor se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpal ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.

E-mobilita – elektrické skútry a příslušenství Racceway | Motoe.cz