Omega mastné kyseliny jsou důležité pro fungování našeho těla a běžně je najdeme v rybách. Těch však v jídelníčku přijímáme obecně velmi málo, proto jich skrze stravu nezvládneme přijmout dostatečné množství. Pokud z nějakého důvodu nemůžeme nebo nechceme jíst ryby či rybí tuk, je tu zajímavá alternativa.
Kde najdeme sacha inchi
Plukenetia volubilis je rostlina, která je v amazonském deštném pralese označována jako sacha inchi. Setkat se můžete i s označením incký ořech, sacha arašíd nebo horský arašíd. Běžně jej najdeme v Jižní Americe, na některých ostrovech Karibiku a pro komerční účely je pěstován v Thajsku.
Rostlina je dlouhá až dva metry a nejlépe se jí daří v okolí řek. Plody této rostliny jsou 3 až 5 centimetrů velké a skládají se ze 4 až 7 hrotů. Během zrání mají uvnitř měkkou dužinu, která není jedlá. Před sklizní se plod nechává přímo na rostlině zaschnout a následně se sbírají semena.
Syrová semena jsou jedovatá, protože obsahují toxiny. Po upražení se stanou bezpečná ke konzumaci a také velmi dobře chutnají. Pražené ořechy se v Jižní Americe běžně konzumují jako potraviny s vysokou dávkou energie a připravuje se z nich olej. Místní využívají také listy na přípravu čaje či žvýkání.
Užitečné vlastnosti
Pražená semena obsahují velké množství omega 3, 6 a 9 mastných kyselin, proto je z nich lisován olej. Tento olej neobsahuje prakticky žádný cholesterol a je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin. Pokud jej srovnáme s jinými oleji, tak je značně převyšuje v obsahu zdraví prospěšných látek.
Nejběžněji užívaným prostředkem k doplnění omega kyselin je rybí tuk. Ten však může způsobovat překyselení žaludku a zažívací obtíže. Mnoha lidem vadí jeho typická chuť a zápach, který ani kapsle nezakryjí. Sacha inchi je tělem velmi dobře přijímaná a je navíc rostlinného původu, takže ji bez obav mohou užívat i vegani a vegetariáni.
Forma užití
Sehnat v našich končinách pražená semena sacha inchi je prakticky nemožné. Nejčastěji se setkáváme s oleji, které se užívají po lžičkách jako rybí tuk. Při koupi hledejte oleje za studena lisované, protože mají nejvyšší obsah účinných látek.
Dělá-li vám potíže konzumace čistého tuku, můžete olejem přelít salát nebo jej použít ve studené kuchyni. Nijak jej tepelně neupravujte. Další alternativou je konzumace kapslí s obsahem oleje. Zde si však dejte pozor na obsah účinných látek v jedné kapsli, protože se u různých výrobců může značně lišit.
Článek vznikl na základě osobních zkušeností a znalostí autorky.
Blanka Hrnčířová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.