Dříve platilo pravidlo: „Podle toho, co nosíš za oblečení, poznám, co posloucháš za hudbu.“ Metaláci, pankáči, depešáci či hippiesáci sice ještě úplně nevyhynuli, ale na jejich místo se tlačí subkultury, které se v módě neřídí hudbou, ale alternativním životním stylem.

Co je v současné době na módním nebi?

Top gender neutral

O gendrové rovnosti, respektive nerovnosti, se diskutuje všude. Známé filmové hvězdy hlásají do světa, že své děti budou vychovávat jako genderově neutrální. Prý to znamená poskytnout takovou výchovu, která nabízí to nejlepší z obou pohlaví. Na dítěti pak je, zvolit si, které prvky jsou mu bližší. Upouští se od tradičních stereotypů, co by měli chlapečci či holčičky dělat či nosit za oblečení.

Možná na tom něco je, ale psychologové varují. Dítě může mít v běžném světě zmatek a vše může dojít tak daleko, že kolektiv takové dítě vůbec nepřijme.

Co diktuje móda?

Ale zpět k módním trendům. Kam se posouvají? Nyní diktují eliminovat veškeré znaky určující styl mužského a ženského odívání. Nejde o to, aby se kluci oblékali do sukní a dívky nosily klučičí oblečení, podstatné je držet se společných bodů obou spekter. Hitem jsou pak z logiky věci minimalistické modely v neutrálních barvách.

Příznivci tohoto módního stylu si pochvalují, že jde o věc nadčasovou, jednoduchou a nedefinující osobnost. Člověk sice zůstává sám sebou, ale skrývá svou osobnost, nevymezuje se vůči společnosti tím, co má na sobě. Oblečení už o člověku nemluví.

Bio girls

Tato vlna velí dokonce zbavit se make-upu a přijmout se taková, jaká doopravdy jste. Jestliže v kuchyni používáte bio zeleninu, a přitom máte na obličeji vrstvu chemie, něco prý není v pořádku.

Natural bio vyznavače ale nepotkáte v batikovaném oblečení a špinavých sandálech, naopak si potrpí na kvalitní a dražší značky oblečení, které ovšem musejí vycházet z přírodních materiálů a být nadčasové.

Platí, že pokud se žena přestane líčit, neznamená to automaticky také to, že o sebe přestává dbát.

Druhá strana je taky „in“ aneb Glamour v novém

Glam styl je opakem předchozího. Líčidla, barvy na vlasy, třpytky a podobné doplňky včetně výrazných outfitů prostě nejdou přehlédnout. A aby toho nebylo málo, outfity módní vlny odhalují téměř všechny půvaby ženského těla. Jednoduše řečeno, co chybí na oblečení je dotvářeno šperky, make-upem, hrou s vlasy, zkrátka vším, na co si jen vzpomenete.

Ke glamour stylu patří i čelenky, korunky, hřebínky, vše se třpytivými kamínky. Třpytky se lepí na obličej i celé tělo. Dnešnímu trendu pak vévodí ozdoby do vlasů z peří, květin a mořských mušlí.

Nechte se inspirovat, ale přesto nezapomínejte, že vždy uspějete s jednoduchostí a přiměřeností. Ani u glam stylu se rozhodně nemusíte bát, že na sobě máte ozdob málo!

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.