Aby byly Vánoce jak radostné, tak šetrné k životnímu prostředí, je vhodné se zamyslet nejen nad výběrem dárků a jejich zabalením pod stromeček. Také vezměte v potaz volbu osvětlení, pokrmů nebo dekorací. Jak si tedy Vánoce co nejvíce užít, přitom nezapomenout na ekologii?

Zaměřte se na kvalitu dárků, nikoliv kvantitu

Není důležité každému nadělit desítky dárků, mnohdy je obdarovaný ani všechny nevyužije, v tom horším případě rovnou vyhodí. Lepší je tak volit dárků pár, ale takových, které potěší jak přírodu, tak obdarovaného, pro kterého budou mít trvalou hodnotu. Chcete-li letos myslet na ekologii a udržitelnost co nejvíce, podpořte například místní umělce zakoupením lístků na koncert nebo značky, které staví na etice a udržitelnosti. Jeden kvalitní dárek může být větším přínosem než množství drobností.

Přemýšlejte také o alternativách k tradičnímu balení dárků do jednorázových vánočních papírů. Látkové sáčky, recyklovaný papír nebo třeba staré mapy mohou být originální a šetrnou náhradou. Nahrazení běžného balicího papíru výrazně přispívá ke snížení odpadu v období Vánoc.

Recyklujte a vytvářejte si vánoční ozdoby sami

Ozdobte váš domov šetrně k životnímu prostředí. Recyklujte staré ozdoby nebo je vytvořte sami z recyklovaných materiálů. Kreativní přístup k vánoční výzdobě nejenže snižuje odpad, ale dodá vašemu domovu osobní nádech. Ideálně zvolte také svícny z udržitelných materiálů a LED osvětlení. LED žárovky snižují energetickou spotřebu a vykazují delší životnost.

Pokrmy a nápoje volte lokální a bez obalů

Změňte nákupní návyky při přípravě vánočního menu. Volte lokální a sezónní potraviny a preferujte nákup bez obalů. Také jídlo kupujte v takovém množství, u kterého předpokládáte, že se sní, aby se minimalizovaly přebytky a tím přemíra odpadu.

V neposlední řadě zvažte možnost elektronických vánočních přání nebo volbu pohlednic z recyklovaného papíru. Snížení spotřeby papíru má přímý a okamžitý dopad na ochranu lesů a snížení energetické náročnosti produkce papíru. I malé změny v našem tradičním chování, a to nejen v období Vánoc, mohou mít dlouhodobý a pozitivní dopad na životní prostředí.

 

Autorka při tvorbě článku vycházela ze svých vlastních znalostí a zkušeností.