Nudit se v dnešní době není vůbec snadné, zábava i povinnosti na nás číhají každý den a přitom jde o zcela člověku přirozený stav, který skrývá i výhody a když se s ní naučíte pracovat, bude pro vás i prospěšná.  

Nuda neznamená nutně, že člověk nemá co dělat. Je to často i stav, kdy je jedinec neprojevuje dostatečný zájem o žádné aktivity a je pro něj někdy obtížné se soustředit nebo pro něco nadchnout. Zní to možná tak, že nuda je něco, co by nechtěl zažívat nikdo z nás. Ale i v tomto momentálním stavu, který nás může přepadnout, se najdou určité výhody.

Víte, že existují tři typy nudy?

  1. když člověk nemůže dělat to, co by chtěl
  2. když se musí věnovat tomu, co ho nebaví
  3. když se člověku nechce nic dělat a nedokáže se pro nic nadchnout (i bez zjevné příčiny)

Snížíme tím stres

V dnešní době je těžké nic neřešit, ničím se nezabývat a nemyslet na povinnosti, které nás během dne čekají. Ale je tak osvobozující se občas zastavit, dát si pauzu a odložit starosti i povinnosti na později. Máte také pocit, že vás často tíží nějaký tlak z toho, že byste měli neustále něco dělat? Mnohdy i ve chvílích, kdy jste svou práci dodělali, už hledáte nové pracovní impulzy? Zkuste se ale občas nudit. I kdyby to bylo jen pár minut denně. Zastavte se tam, kde jste a nedělejte nic. Zaměřte se na vnímání daného okamžiku.

Omezíme svou závislost na technologiích

Když se nudíte, většinou asi saháte po telefonu nebo jiném chytrém zařízení a trávíte minuty někdy dokonce hodiny koukáním na internet. Zkuste to omezit. Když se budete nudit, opravdu nedělejte nic. Nechte odpočinout oči od modrého světla, ruce od klikání na obrazovku i mysl od přemýšlení. Užívejte si to, že nic neděláte.

Zlepšíme svou kondici

Když se nudíte, většinou ale myslíte na to, co neděláte a měli byste, i když pro to nemáte sebemenší nadšení. Zkuste ale během dne najít pauzu a pár minut se nudit. Zklidnit mysl. Soustředit se chvíli jen na sebe, na svůj dech, na své tělo. Lehněte si a vnímejte to, co zrovna cítíte. Máte žízeň? Je vám zima, nebo teplo? Cítíte se dobře? Uvidíte, že když budete více vnímat své tělo a jeho potřeby, zlepší se vám třeba i spánek, zklidní se vaše negativní emoce. Více se uvolníte.

Rozvineme svou kreativní stránku

Možná se zrovna věnujete něčemu, co vás hrozně nebaví. A rádi byste se soustředili na nové impulzy a podněty, které by vás oslovily. Pokud ale denně za něčím spěcháte a jste často ve stresu, jde to těžko. Nuda je možná tím, co vám dokáže pomoct a odblokovat vaše myšlenky. Začnete více snít, rozjímat a vymýšlet nové projekty a nápady, které by vás mohly bavit a které se vám začnou v hlavě objevovat.

Objevíme nové možnosti

S výše zmíněným určitě souvisí i objevování sebe sama. Je to možnost, jak objevovat různé cesty a zážitky, něco, co byste chtěli v životě prožít. Může vám to pomoct objevovat i to, jaké máte sny a cíle, kterých byste rádi dosáhli. Není vyloučené, že poznáte novou stránku svého já a zjistíte, že by vás bavilo něco, o čem jste dosud neměli ani tušení. Je v životě něco, o čem už jste možná dávno snili, ale pak jste na to zapomněli nebo jste se toho tak báli, až jste to vytěsnili? Teď je ten čas tyto myšlenky znovu rozvíjet a postupně je dovést k realizaci.

Autorka vychází vlastních zkušeností a veřejných zdrojů.