Podzim je za okny a na zahradě dozrávají dýně hokaido. Jsou výborné na uskladnění, vydrží celou zimu a díky výrazné chuti se hodí do celé řady pokrmů. A samozřejmě je můžete využít i v případě, že slavíte Halloween nebo si rádi děláte různé dekorace do interiéru či na zahrádku.

Dýně hokaido z Hokkaidó

Jak název napovídá, dýně hokaido pochází z Japonského ostrova Hokkaidó, avšak její prapůvod lze vystopovat až do Nové Anglie.

U nás dýně zdomácněla již dávno, ale teprve před pár lety se začala těšit výrazné oblibě. Hokaido je jednoletá plazivá rostlina, která má menší oranžové nebo zelené plody a její vnitřek je sytě oranžový. Právě to dává pokrmům nezaměnitelnou chuť.

Tato dýně je nenáročná na pěstování. V podstatě stačí, pokud do půdy zaryjete kompost a zasadíte semena. První týdny je dobré vytrhnout ten největší plevel, aby dýně neudusil, a v době sucha je občas zalít, jinak rostou bez větší péče. Nevadí jim ani společnost dalších dýní nebo cuket. Jako hnojivo se mi osvědčily kopřivy a banánové slupky (stačí namočit na pár týdnu do vody a zakrýt). Jak by ale řekla moje babička, „roste to jak pitomý.“

Svou oblibu si dýně hokaido získala spolu se zvýšeným zájmem o zdravou stravu – hodí se do krémů, na pečení, jako zdravá příloha a podobně. Lze z ní vyrobit i můj oblíbený cheesecake nebo slaný koláč á la pizza.

Zdraví v oranžovém kabátě

Hokaido obsahuje řadu vitaminů a minerálních látek, na kterých si tělo pochutná. Zastoupeny jsou hořčík, fosfor, vápník, betakaroten, draslík a vitaminy A, B a C. Tato dýně má nízký energetický obsah, takže je vhodná při redukčních dietách. Pomáhá srovnat problémy se slinivkou břišní, je vhodná při žaludečních potížích a problémech se slezinou, při srdečních potížích, a také při problémech s ledvinami. Navíc je vhodná i pro diabetiky, má detoxikační účinky, je močopudná a pražená semena pomáhají s problémy s prostatou.

Nutriční hodnoty jsou následující (100 g):

  • Energetická hodnota – 37 kcal
  • Bílkoviny – 2 g
  • Sacharidy – 9 g
  • Tuky – 0,23 g
  • Vláknina – 2 g

Recept na slaný koláč

Teď už ale pojďme na konkrétní recept. Ačkoli netrpím celiakií, bezlepková dieta mému tělu prospívá a tohle je výborná náhrada za klasické těsto. Navíc je dietní. Potřebovat budete:

  • dýni hokaido, tvrdý sýr na strouhání (například eidam), vejce, koření a sůl
  • pohankovou mouku podle potřeby

Dýni nejprve nastrouhejte najemno, posolte a nechte “vyplakat”. Následně poctivě sceďte. Přidejte nahrubo nastrouhaný sýr, vejce a koření podle chuti (dávám provensálské). Pokud vám těsto přijde příliš mokré, zaprašte ho pohankovou moukou. Rozprostřete na pečicí papír. (Množství těsta zvolte podle velikosti plechu – obecně ale doporučuji spíše tenkou vrstvu.)

Pečte na 150 – 180 °C, záleží na typu trouby. Většinou stačí 15 minut, ale zkrátka nechejte těsto v troubě tak dlouho, dokud není skoro hotové. Následně na něj poklaďte vše – jako na slaný koláč nebo na pizzu. Já dávám osmaženou cibuli, čerstvý pórek a zaliju vajíčkem.

Těsto lze připravit stejným způsobem také z uvařeného květáku, jen je potřeba pečlivě vymačkat vodu.

A teď už jen popřát dobrou chuť!

Autorka čerpala z vlastních poznatků a zkušeností.