Potravu člověk potřebuje proto, aby přežil. Ovšem pokrm znamená pro lidi nejen nutnost, ale také potěšení. Kdejaký gurmán se vyžívá v delikátních pokrmech různých chutí. Problém nastává v okamžiku, kdy se jídlo stává jakýmsi emočním ventilem. Přejídání jako takové má jasný cíl. Zaplnit prázdnotu anebo ulevit od duševních obtíží. Jít touto cestou však znamená, zadělat si na ještě větší zdravotní obtíže fyzického charakteru.

Co může spustit přejídání?

Život lidské bytosti je plný zážitků, a to jak těch pozitivních, tak i negativních. Nejsou to však zrovna chvíle štěstí, při kterých lidé sahají po nadměrném množství jídla. Spouštěčem přejídání anebo tzv. emočního hladu je především dlouhodobý stres i problémy v rodinných, partnerských či což daný člověk potřebuje zajíst. A vlastně mu to zpočátku  bude vyhovovat. Uspokojí svou touhu, zklidní se, možná i usne a všechno to zaspí. Jenže je to dočasné a velmi ošemetné. Dostává se totiž do začarovaného kruhu, z kterého nemůže vyjít rozhodně zdráv. Zadělává si na nadváhu či obezitu a s ní spojené zdravotní komplikace typu vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoký cholesterol a podobně.

Emocionální hlad versus skutečný hlad

Pravidelný a pestrý jídelníček je důležitý pro každého člověka. Díky němu je udržována rovnováha vnitřního prostředí. Pomocí potravy přijímáme vitamíny, minerální látky, bílkoviny, sacharidy i tuky. Bez těchto složek může tělo strádat. Pokud snad na jídlo během dne zapomenete, sám organismus vás na to upozorní. Začne vám totiž „kručet“ v žaludku. To je skutečný hlad, který přinutí něco zkonzumovat. A pak je tu onen emoční hlad, který s fyziologickými pochody nesouvisí. Je spojen čistě s negativním duševním rozpoložením. Nejprve vás uklidní, pak ale začnete mít výčitky svědomí a budete se cítit ještě hůř.

Metody, které mohou pomoci skoncovat s přejídáním

Existuje nespočet cest, díky kterým můžete přejídání ze svého života zcela vyloučit. Podstatné je, ventilovat nějakým stylem své emoce. Inspirovat se můžete následujícím:

  • Zařaďte do svého života sport, a to jakýkoliv. Pohybová aktivita je obecně pro psychiku velmi důležitá. Díky ní se vyplaví do krve mnohem více endorfinů, které jsou jak známo, hormony štěstí.
  • Naučte se meditovat. Meditaci lze provádět kdekoliv a kdykoliv. Je prakticky o tom, zastavit se a konečně se vnímat naplno. Kromě jiného vám pomůže eliminovat stres.

A v neposlední řadě přemýšlejte o tom, co a proč jíte. To je nejdůležitější část ozdravného procesu. Ze spíže vylučte všechny nezdravé potraviny a snažte se do jídelníčku začlenit ty hodnotnější. Klidně si pište diář o tom, co a kdy jste snědli. Snáz vám to pomůže hlídat objem snězené potravy.

Jak dát přejídání vale jednou provždy?

Již víte, že emoční hlad spouští negativní emoce. A právě s nimi je potřeba pracovat, pakliže se chcete ve svém životě zbavit nezdravého přejídání. Nutné je, položit si několik otázek, které vás mohou nasměrovat k řešení. Musíte přijít na příčinu konzumace nadměrného množství jídla. Toužíte snad marně po lásce a něžnostech? Viníte se za něco? Co vás vlastně tolik tíží? Spouštěč pojmenujte a odstraňte ze svého života. Naučte se pracovat se svou duší, pečujte o ni důkladně. A jestliže to nedokážete sami, neobávejte se požádat o odbornou pomoc. Není to žádná ostuda!

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.