Vlastně to není tak úplně pravda. Jelikož stárneme zhruba od té doby, co dosáhneme dospělosti, jsou z tohoto úhlu pohledu šediny opravdu známkou stárnutí. Ty první se dokonce objevují někdy mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života. Na druhou stranu je mnoho těch, kdo si udrží přirozenou barvu svých kadeří až do velmi pozdního věku. Jak to je možné?

Podle trichologů (odborníků na vlasy) může za šedivění nejčastěji genetika, psychika, dlouhodobý stres a pozor, poslední výzkumy prokázaly zásadní věc: Jestliže šedivíte rychle a jakoby náhle, z ničeho nic, může to být varovný signál, že máte problémy se srdcem!

Co o šedinách možná nevíte

Abychom vás správně naladili, začneme zajímavostmi o šedinách.

  • U stříbrných vlasů platí pravidlo: 50-50-50

Toto poněkud záhadné vyčíslení znamená skutečnost, že 50 % žen má v 50 letech zhruba 50 % vlasů šedých nebo bílých. Jelikož většina žen maskuje svůj stav vlasů jejich obarvením, zní to téměř neuvěřitelně.

  • Nejvíce šedivějí běloši

I rasa dává člověku určité indispozice. K šedivění mají nejblíže běloši, následují Asiaté, a až dlouho poté Afričané a Afroameričané.

  • Stres dokáže barvit vlasy došeda

Skutečně platí, že stres dokáže vlasy odbarvit takřka z hodiny na hodinu, což prokázala nejen realita, ale i odborné studie. Proto se vyplatí naučit se a využívat všechny možné protistresové metody a stresu se co nejvíce úplně vyhýbat.

  • Šedivé vlasy nejsou staré vlasy

Obvykle si lidé myslí, že jejich vlasy se časem vybělí do stříbřitého odstínu. Pravda je ovšem jiná. Průměrný vlas se dožívá zhruba 3 let, potom vypadne. Během svého pobytu na hlavě svou barvu nijak nemění, což znamená, že šedé vlasy jsou nově vyrostlé.

Jak se šedin zbavit přírodní cestou?

Je jisté, že v současné době už překrytí šedin není žádný problém, v každé drogerii máte na výběr zhruba z 50ti barev a jejich odstínů. Že barvy na vlasy ničí vlasy, to je také známá věc. Takže možná nastal čas na vyzkoušení přírodních způsobů barvení, které můžete s chemickými přípravky třeba střídat, aby se vlasy tolik neničily.

Ostatně, je to velmi jednoduché. Stručně řečeno tady máme barvení pomocí černého čaje nebo kávy, pro brunetky se nabízí čarování se slupkami od vlašských ořechů a pro trochu originálnější vzhled můžete použít červenou řepu.

Nejlepší metodou je ale i v tomto případě prevence. A i zde jsou nám k dispozici dary přírody.

Jak šedivým pramínkům předcházet?

  1. Vsaďte na vitamín D. Tento vitamín se nejčastěji získává ze slunečního záření a kromě vlivu na zdraví kostí, ovlivňuje také vlasy. Když má organismus „déčka“ nedostatek, vlasy začnou šedivět. Proto spěchejte na procházku hned, jakmile se objeví trochu sluníčka a využívejte doplňků stravy. Tento vitamín si totiž tělo neumí vyrobit samo.
  2. Železo je důležitý minerál, který by si s vlasy spojil jen málokdo. Ztráta vlasového pigmentu ale opravdu může souviset s nízkou hladinou železa a vápníku. Snažte se, aby váš jídelníček obsahoval dostatek obou těchto prvků, jejich zdrojem jsou například luštěniny, sója, droždí, ořechy a mléčné výrobky.
  3. A ještě tu máme vitamíny skupiny B. Přesněji vitamín B12, který se nachází v živočišných produktech. Pokud neholdujete vegetariánství nebo veganství, kde je situace značně komplikovaná, zaměřte se na konzumaci telecího a hovězího masa. Jisté množství „béčka“ najdete i v kuřecím a králičím mase, mléčných výrobcích a rybách, jako je makrela, losos nebo pstruh.

Na závěr je ovšem nutné zmínit, že ne vždy je na místě horečnatě šediny zakrývat. Nejen mnoha mužům, ale také velké spoustě žen, šedivé vlasy prostě sluší – a často i mnohem víc, než když jsou zakryty barvou.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.