Zní to tak zvláštně, až chorobně – vzít si dovolenou a zůstat doma. Vyvolává to otázky a domněnky: Proč? Co se stalo? Něco je špatně? Nejsou peníze? Jakoby slovo domov o dovolené dostávalo jiný význam. Ale vzpomeňme, co řekl slavný Goethe, který měl zcestováno opravdu mnoho:

„Člověk musí hodně procestovat, aby poznal všechnu tu krásu, kterou může mít doma.“

Zůstat doma může být vskutku povznášející

Například naši sousedé v Německu to mají s dovolenou trávenou doma trochu jinak a na svoje „zuhause“ si potrpí. Dokonce až tak, že pro trávení prázdnin doma mají své vlastní označení „Ferien auf Balkonien“. (S tím byste ovšem zase nepochodili v Anglii, kde mají slovo „staycation“, v překladu něco jako zůstávací dovolená, která naznačuje, že zůstáváte doma kvůli nedostatku peněz vydat se za exotikou.)

Možná bychom to do svých německých sousedů nikdy neřekli, ale jejich pojetí balkónové dovolené má neobyčejně smysluplný a duchovní přesah. Když si chtějí Němci kromě lenošení na balkoně dopřát ještě více odpočinku, mohou uniknout vnějšímu světu několika způsoby. Víte, jak lidé často sedí a kývají nohama? Němci toto dělají se svou duší, a dokonce i pro tohle mají svůj výraz. „Die Seele baumeln lassen.“ Tento slovní klenot používají například tehdy, pokud chtějí popřát vystresovanému příteli, ať si své volno opravdu užije. Krásné že? – „Hlavně si to volno užij a nech svou duši kolébat.“ Němci mají opravdu skvělé vychytávky. Říkají také, že se ve volnu „koukají na díry v nebi“ nebo si pouštějí „Kopfkino“ – tedy kino v hlavě, kdy za bílého dne sní o něčem krásném.

Je až zarážející, že u nás potkáme tolik německých turistů…

Je libo sladké nicnedělání?

V Itálii je v kurzu přístup „dolce far niente“, tedy v překladu „sladké nicnedělání“. A na to, co by každý z nás měl občas dělat, se výborně hodí. Zajímavé určitě je i to, kdy se tato fráze začala vůbec používat. Její propagátoři byli zřejmě vždy příliš v pohodě na to, aby něco zapisovali. Prý se ale objevuje už v memoárech Giacoma Cassanovy, který si zřejmě přeci jen potřeboval na chvíli udělat volno od všech svých smyslných a zeměpisných dobrodružství.

Potřeboval zkrátka dovolenou jako my všichni, a přesně na to je „dolce far niente“ skvělá věc. V Itálii je spousta chaosu na každém kroku a jediná věc, na kterou se skutečně můžete spolehnout, jsou přátelé a rodina. Štěstí spočívá v maličkostech – třeba sledovat svět přes pěnu svého kapučína nebo kopeček zmrzliny.

S budoucností si tam moc hlavu nelámou, užívají, co je tady a teď. Pro ambiciózní cestovatele myšlenka přímo revoluční. Mnozí z nás hledají odpočinek na cestách po exotických a vzdálených destinacích nebo v čemkoli jiném. Všichni máme svou berličku, kterou se snažíme přehlušit rámus moderního světa. Dokážete si představit, že byste všechny tyto peníze rozprostřeli do minut, hodin a dní v průběhu celého roku a zkusili si užívat život? Italové to tak dělají. Pod hashtagem „dolce far niente“ najdete nějakých dvě stě tisíc instagramových postů. A v dobré polovině z nich najdete houpací sítě a v těch ostatních víno. Zkrátka radost z přítomnosti a ze života.

 

Článek je autorskou úvahou redaktorky, psycholožky a čerpá z jejích zkušeností, vědomostí a z dění okolo nás. Další zdroj: Kreativ speciál, Vltava Labe Media a.s., Praha, 2019.