Jaro a léto jsou období roku, na které se mnozí z nás těší, příroda se probouzí k životu, vše rozkvétá a roste. Avšak pro miliony lidí po celém světě se tato sezóna pojí s nepříjemnými symptomy alergie, jako jsou svědivé oči, rýma, kašel nebo bolesti hlavy. Aby byly příznaky co nejmenší, je ideální posílit imunitní systém a do boje povolat sílu přírody.

Příznaky alergie a příčina vzniku

Zejména alergie, které se objevují na jaře a v létě, se často prezentují jako senná rýma. Vzniká v důsledku expozice určitým typům pylů, které uvolňují vybrané stromy, květiny i houby. Váš organismus tyto látky vnímá jako invazivní patogeny a snaží se imunitní systém vyburcovat k obraně. I když nemáte kontrolu nad množstvím pylu ve vzduchu, existuje několik tipů, kterých se můžete držet, abyste alergii zmírnili, případně jí zcela předešli.

Přírodní prostředky ke zmírnění příznaků alergie

V momentě, kdy je organismus dostatečně hydratovaný, umí si s alergií lépe poradit. Jedná se tak o další pádný důvod, proč každý den svědomitě dodržovat pitný režim a dopřát si hned několik sklenic vody. K dostatečné hydrataci přispívají také potraviny s vyšším obsahem vody, jako jsou okurky a polévky.

Skvělé jsou také bylinné čaje nebo bylinkové limonády, například kopřiva je známá svými protizánětlivými vlastnostmi a pomáhá snižovat reakci těla na pyl. Vhodné je vyzkoušet také zázvorový čaj nebo čaj z echinacey, oba mají antioxidační a protizánětlivé účinky, které taktéž pomáhají zmírňovat příznaky alergie na pyl. Důležité je čaje pít pravidelně, ideálně jeden až dva šálky denně.

Určité éterické oleje, jako je levandulový nebo mátový, mají přirozené antialergické vlastnosti, uvolňují dýchací cesty a snižují příznaky pylové alergie. Využijte výhod aromaterapie pomocí difuzéru nebo do horké vody přidejte pár kapek éterického oleje a inhalujte, obě varianty poskytují rychlou úlevu. Skvělé je také do jídelníčku začlenit doplňky stravy obsahující vitamíny, minerály, případně také bylinné extrakty, které podporují imunitní systém a snižují alergické reakce. Nezapomeňte ani na pravidelnou fyzickou aktivitu, dostatečný spánek a zdravou stravu, které taktéž posilují imunitní systém a snižují citlivost na pyl.

Je lepší s alergií bojovat přírodně, anebo pomocí prášků?

Léčba alergie přírodními prostředky má několik výhod oproti tradičním lékům. První výhodou je nižší riziko nežádoucích účinků. Tradiční léky na alergii mohou mít vedlejší účinky, jako je ospalost, suchost úst nebo zácpa, zatímco přírodní léčba často přináší úlevu bez těchto nežádoucích účinků. Dále se přírodní léčba zaměřuje na posílení imunitního systému a celkové zdraví, díky čemuž snižuje citlivost na alergeny a zároveň přináší dlouhodobé výhody. Mnoho přírodních prostředků je navíc snadno dostupných a za pár korun. Díky tomu mohou alergici příznaky řešit bez nutnosti častých návštěv lékaře nebo předpisu léků.

Každý člověk však na léčbu alergie reaguje individuálně, co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. V každém případě je důležité alergii konzultovat s lékařem, zejména v momentě, kdy jsou příznaky silné.

 

INSPIRACE: https://www.dedicated.care/articles/best-natural-remedies-seasonal-allergies, https://www.cigna.com/knowledge-center/natural-remedies-for-seasonal-allergies, https://www.webmd.com/allergies/allergy-relief-without-drugs