Motýli v břiše, úsměv na tváři vždy, když přijde zpráva nebo když zavolá, něžnosti, které k zamilovanosti prostě patří. Milenci se dostávají do blažené euforie radosti. Tyto faktory jsou pro zamilovaný pár typické. Mohou trvat půl roku, rok možná i déle, ale po nějaké době se pomalinku začíná zamilovanost vytrácet a partneři najednou zjišťují, že kromě toho druhého mají také přátele a koníčky. Rozšiřují se kontakty s dalšími lidmi a dochází k jakémusi osvobození od iluzí, zvyšuje se spojení s realitou života.

Po roce známosti

Některé páry dnes ani rok nevydrží spolu, ale je i mnoho takových, které spolu plují životem třeba třicet nebo padesát let. Je třeba si uvědomit, že už po roční známosti se soužití dvou lidí trochu mění. Po roce jeden o druhém ví nebo spíše měl by vědět to důležité. Je to nejen datum narození, ale také to, co má ten druhý v oblibě nebo naopak, co nesnáší. Chová-li se partner v daném okamžiku zrovna tak, jak se chová, určitě člověk ví proč. A pokud se dovede pár společně bavit o budoucnosti, je to skvělý začátek dalšího společného roku.

Růžové brýle

Někdy mají partneři nasazeny růžové brýle a skrz ně se pak dívají nejen na svého partnera, ale i na celý život. Velkou roli zde hrají především emoce, které jsou zejména na začátku každého vztahu dominantním faktorem a hnací silou. Tady jde také zdravý rozum a úsudek stranou a zamilovaní jedinci mnohdy nevidí to, co by vidět měli. Navíc si málokdy nechávají poradit od zkušenějších a „rozumnějších“. Těmi rozumnějšími se rozumí rodiče.

V každém vztahu by měl být člověk především sám sebou. Neměl by ustupovat ze svých nároků a svých hodnot. Slovo prosím nebo promiň jsou malé, ale silné pilíře, které mohou vztah posílit. A materiální hodnoty mohou přijít klidně později. Nikdo se nenarodil ve zlaté kolébce a lidé by si měli uvědomit, že nic není zadarmo.

Co když vztah nevyjde

Ano, i takové situace se stávají a bohužel jsou čím dál častější. Ale na vztahu je třeba pracovat, utužovat jej. Zamilovanost sice vypadá jinak ve dvaceti a jinak v padesáti, ale pořád jsou tu něžné doteky a přítomnost toho druhého, který živí naši touhu a vědomí, že právě s tímto partnerem i přes drobné neshody, chceme zestárnout.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.