Ráno vstát, zájmy, práce, věnovat se rodině, potkat tytéž lidi. I když jste v tom možná šťastní a prožíváte radost ze života, občas je fajn z toho všeho vystoupit a zaměřit pozornost jiným směrem. Zvolnit, zhluboka se nadechnout a získat odstup.

A kdy jindy, když ne teď? Svátky a zima celkově jsou obdobím dovolených, co to letos zkusit vzít za jiný konec. A alespoň na chvíli vypadnout z rytmu.

Pryč na pár dnů

Několikadenní pracovní výlet, spojený s časem stráveným s dalšími lidmi. Neměla jsem od toho žádná očekávání. O to víc mi to přineslo.

Jela jsem jen na tři dny s tím, že si vezu skicák a volný čas už se nějak poskládá sám. A poskládal se. Poznala jsem nové lidi a strávila čas úplně jinak než za běžného každodenního režimu. Spala jsem v jiné posteli, řešila odlišným způsobem jídlo, byla v jiném prostředí, měla jinou pracovní i volnočasovou náplň a navíc, mluvila jsem anglicky. Jako bych na pár dnů odložila svůj dosavadní život a vyměnila ho za jiný.

Oproti klasické dovolené, kdy člověk prostě jen vypne, je u moře, chodí na procházky a má „dovolenkový“ režim, já fungovala „normálně“, jen v jiném prostředí a jinak. A co mi to dalo? Především odstup.

Odstup a nadhled

Těch pár dnů mi dalo především nadhled a odstup. Nadhled nad tím, jakým způsobem utvářím své dny. Kde plýtvám energií, kde naopak zvolnit, co by šlo udělat jinak, co a jak posunout a kde jsem se rozvinula a posunula já, aniž bych si toho bývala všimla. Ukázalo mi to, jakým způsobem přemýšlím, jak se lze na věci dívat odlišně a kde je ta hranice, které se držím a nechci se jí pustit.

Neměla jsem v životě nic, co by mne zrovna trápilo. Naopak. Nemohla jsem být před odjezdem spokojenější. Vše se mi dařilo, pomalu jsem dokončovala jednotlivé projekty a těšila se na léto. Přesto jsem si připomněla, že je tu vždy prostor k růstu.

Jestli máte zrovna osobní krizi, o to víc to můžu doporučit.

„Krize nejsou signálem k rezignaci, dokonce ani ne k pasivnímu “přetrpění”, nýbrž výzvou k tvořivé reakci, nabídkou sestoupit hlouběji.“

Tomáš Halík

Takže, jak na to?

V čem to pro mě tedy bylo tak zásadně jiné, oproti klasické dovolené? Především v tom, že jsem ten čas strávený jinde vnímala jako součást běžného života, nikoli jako „odpočinek“ od života. Jako klasickou „dovolenou“, která by na mne čekala v diáři, jako něco odlišného.

Odjeďte, změňte prostředí a věnujte se jen tomu, čemu se chcete věnovat. Práci, zájmům, poznávejte nové lidi. Samotná změna vám dá sama o sobě hodně. To, co vám skutečně přinese změnu do vašeho života, je změna vašeho vnitřního postoje. Čas, kdy na sebe nahlédnete s odstupem, uvědomíte si, jak se cítíte, jakým způsobem přemýšlíte, jednáte a s tímhle uvědoměním se vrátíte ke svému běžnému režimu.

Nebo se ho možná rozhodnete úplně změnit. A možná se dokonce tato změna stane vaším novoročním předsevzetím…

 

Autorka článku čerpala z vlastních zkušeností.