Rádi jíme, lenošíme, trávíme čas se svými blízkými, čteme a luštíme rébusy, milujeme domácí mazlíčky, zajímáme se o nové technologie, chodíme do kin a divadel, vaříme a poznáváme nové kouty světa. Vyjma posledního samá zábava. Z cestování se stal totiž kult.

Kdy a kam?

Pár desítek let zpátky byl za frajera ten, kdo se prodral přes hranice do Jugoslávie. V devadesátkách frčelo Bulharsko a Chorvatsko a tyto destinace přežily i do dnešní doby. Nikdy to ale nebylo na každoroční bázi, jako je tomu teď. Byli byste pro smích, kdybyste se dovolenou na Makarské chlubili i po pěti letech. Fotky už jsou dávno pod vrstvou prachu a kdo není třikrát do roka mimo republiku, žije zřejmě v jiném „matrixu“.

Specifika se pochopitelně týkají i zvolených destinací. Slovinské termály, rakouské Alpy a ledovcová jezera, perly řecké historie, proměnlivé počasí v Irsku, nekonečný den na severu Norska, Island v ledovém zajetí, nudné Pobaltí, romantický Petrohrad a předsudky svázaná Moskva, Rumunsko pro odvážné a na okraji zájmu náš polský soused. Evropa nabízí tolik možností k prozkoumání, ale pro sociální sítě a brožurku „cestovatele – nezmara“ to rozhodně není dost.

Je třeba šokovat. Není to o penězích. Plánujte low-cost, přespávejte na hostelech nebo zadarmo u cizinců na gauči, jezte u stánků a z místa na místo se přesouvejte stopem. Dovoleno je vše, co není proti vašemu přesvědčení a nepodlomí pud sebezáchovy. Udržujte balanc a po dvou týdnech cyklovýletu napříč Srbskem se vydejte na luxusní pobyt do Paříže, obdivujte kostely v Arménii a konec roku oslavte v ománské poušti. Ukažte, že jste parťák do nepohody.

Vytěžit maximum

Každá dovolená má několik fází. Všechny jsou důležité a je potřeba věnovat jim dostatečnou pozornost. V dnešní době totiž necestujete jen pro sebe, ale formujete svůj vlastní obraz před ostatními. Je to práce na plný úvazek a vynaložené úsilí se časem nevratně promítne do vašeho života. Pro někoho může být fakt, že se cestování stalo tak závazným, absurdní, ale proč nevytěžit, když to doba umožňuje? Projděte všemi následujícími body, ať jste si jistí, jak postupovat správně.

Fáze 1 – nápady a plánování

Bez nadsázky se dá říct, že jde o nejdůležitější krok. Je třeba sladit neuvěřitelné množství faktorů a vytvořit koncept, který vynikne a zároveň se budete cítit přirozeně. Sledujte počasí, bezpečnost, ubytování, možnost cestování s dětmi, low-cost i dovolenou na vysoké noze, dopravu, pojištění, jídlo a pitnou vodu, nutnost očkování, kulturu, zvyky a mnoho dalšího. Zároveň nezapomínejte na to, že s „projektem“ budete pracovat i po návratu a dál ho prezentovat. Neměl by být lákavý jen pro vás, ale i pro ostatní. Nalákat, vábit, vzbudit pozornost a vyčlenit vás z davu.

Fáze 2 – jsme tu

Jedete na víkend, na týden nebo v rámci nomádského života strávíte za hranicemi více než měsíc? Délka není důležitá. Užívejte si každý den, foťte, natáčejte, piďte se po tom, co vás zajímá.

Fáze 3 – pomalý rozjezd

Během pobytu nemusíte být na sociálních sítích příliš sdílní, přihoďte pár střípků, ale všechen materiál bedlivě střežte na později. V rozmezí od tří dnů do jednoho týdne od návratu začněte informovat o tom, co jste zažili, co vás k tomu vedlo, vše doplňte důkazy přímo z místa. Nezaměřujte se jen na to hezké, ukažte zklamání z věčných přeháněk a mlh i rozčarování z dlouhých front a vysokého vstupného. Plusové body za autentičnost.

Nároky na život

Je s podivem, jak moc pro nás znamená konkurence, srovnání a uznání. Jak moc jsme ochotni obětovat, abychom na duši cítili zadostiučinění, že k nám druzí vzhlíží, tleskají a možná nám i závidí. Tlak na cestování je jen kapkou v moři, dozajista se posuneme mnohem dál, kde už nepůjde jen o zábavu, ale skutečnou podstatu bytí.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.