Noční můra představuje vskutku hrůzostrašný zážitek. Každý, kdo ji někdy v průběhu svého života někdy zažil, si ji nepřeje prožít ještě jednou. Bohužel ale platí, že tyto děsivé sny mají tendenci se vracet. Klidně každou noc. Anebo dokonce několikrát za noc. Naštěstí existuje hned několik účinných způsobů, jak se jich lze konečně zbavit.

Pozor na nežádoucí zdravotní následky

Jestliže se noční můra objeví pouze jednou za delší čas, není to sice bůhvíjak úžasný požitek, ale člověku to naštěstí nikterak závažně neuškodí. Za pozornost ovšem stojí situace, kdy se člověk s těmito hrůzu nahánějícími sny potýká pravidelně. A podle některých odborných studií se s opakovanými můrami musí vypořádat přibližně 5 % lidí, což není úplně nízké číslo.

Právě noční můry a děsy, které se často vracejí, mohou zapříčinit celou řadu nežádoucích následků v oblasti duševního i fyzického zdraví.

  • nespavost nebo časté buzení v průběhu noci
  • únava až vyčerpání
  • nesoustředěnost a nervozita
  • úzkosti přecházející postupně až do deprese
  • vysoký krevní tlak
  • arytmie a jiné kardiologické potíže

4 nejčastější důvody, proč se zdají noční můry

Jaká je vlastně příčina nočních můr? A proč se někomu zdají opakovaně, zatímco někdo jiný si může vychutnávat klidný a ničím nerušený spánek? Odpovědi na tyto otázky nejsou úplně jednoznačné. Nejčastěji se lze setkat s názorem, že příčinou nočních děsů je některý z následujících faktorů, případně jejich kombinace.

1. Dlouhodobé přetížení organismu

Snížená psychická odolnost otevírá děsivým snům pomyslné vstupní dveře. Pozor je třeba dát zejména na dlouhodobý stres nebo trvalou přepracovanost. Každý potřebuje dostatek odpočinku a možnost dostatečně zregenerovat tělo i mysl. Noční můry mohou být v tomto případně pomyslným varováním, že nastal čas zvolnit životní tempo.

2. Traumatický zážitek

Autonehoda, smrt blízké osoby, přepadení a podobně. Právě traumatická událost je častým spouštěčem nočních můr. Dotyčný jedinec emočně náročný prožitek dosud nezpracoval, což mu dává podvědomí najevo během spánku. Noční děsy tudíž bývají součástí posttraumatické stresové poruchy. V této situaci se vždy vyplatí zvážit odbornou psychoterapii.

3. Pozor na správnou životosprávu

Někdy je důvod, proč se zdají děsivé sny, poměrně malicherný. Nezřídka totiž postačuje nevhodná životospráva. Příčinou nočních můr proto může být například požití většího množství alkoholu nebo obtížně stravitelné jídlo konzumované krátce před ulehnutím.

4. Špatná spánková hygiena

A příčinou bývají rovněž nesprávné návyky před spaním. K nejčastějším neřestem patří přílišné popíjení povzbuzujících nápojů s obsahem kofeinu, nedostatečná fyzická aktivita během dne, špatně větraná ložnice nebo nepohodlná matrace. Kvalitu spánku ovlivňuje negativně také modré světlo, jehož zdrojem jsou zejména monitory počítačů či displeje chytrých telefonů. To vše může mít za následek nejenom špatný spánek, ale právě i noční můry.

Nutno však podotknout, že ne vždy se podaří skutečnou příčinu děsivých snů odhalit. V takovém případě se označují jako takzvané idiopatické noční můry.

Pomohou bylinky a změna životního stylu

Existuje hned několik efektivních způsobů, jak se lze nočních můr jednou provždy zbavit. Někdy se úspěch nedostaví ihned, proto je zapotřebí obrnit se trpělivostí. Následující kroky však mohou výrazně přispět k lepšímu spánku, stejně jako k eliminaci nočních můr.

  • odhalení příčiny a následné řešení
  • vyváženost fyzické aktivity a odpočinku v průběhu dne
  • relaxační cvičení nebo poslech odpočinkové hudby před spaním
  • lehce stravitelný jídelníček, eliminace kofeinových a alkoholických nápojů
  • psychická vyrovnanost a snížení stresové zátěže
  • pití zklidňujícího bylinkového čaje (doporučujeme zejména meduňku a kozlík)
  • aromaterapie (za vyzkoušení stojí levandulový éterický olej)
  • důsledné dodržování pravidel spánkové hygieny

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.