Mnoho z vás to určitě zná. Večer si unavení vlezete do postele, těšíte se, jak krásně vás peřina vezme do své náruče, ve které budete usínat jako na obláčku. Nic z toho se však nestane. Hlavou se vám začnou honit desítky myšlenek, převalujete se a stále dokola omíláte staré věci, které jste již dávno měli vypustit.

Ruminace

Tímto slovem psychologové označují výše popsaný jev. Kolotoč nežádoucích myšlenek obvykle nastává právě před spaním, kdy bychom měli odpočívat. Bývá důsledkem stresu, který prožíváme během dne, a naší neschopnosti „vypnout“. Tento problém se ale nevyplácí podceňovat. Napětí a dlouhodobá únava se totiž odráží nejen na psychice, ale oslabuje též některé životně důležité orgány, především játra.

To, že se cítíme unavení a bez energie, se často snažíme zaměnit za pouhou ospalost, dokonce snad i lenost. V mnoha případech však jde o varovný signál, který vysílá vyčerpaný organismus. Pokud ho ignorujeme, pocity únavy se stupňují, takže se po ránu cítíme jako po těžkém flámu a přes den se jen tak tak snažíme udržet na nohou. Takhle to samozřejmě ale nejde donekonečna. Abychom mohli normálně fungovat, potřebujeme čas od času doplnit energii.

Pokud se v popsaných řádcích poznáváte, zkuste se také inspirovat našimi tipy, jak lze jednoduše a bez lékaře zajistit tělu onu chybějící energii. Asi to pro vás nebudou úplně nové myšlenky, i zde jde v první řadě o zdravý životní styl, ale ve své lenosti si některé věci a některá propojení ani neuvědomujeme. A že je i na zdánlivě malý problém potřeba zvolit silné zbraně a jít na něj, jak se říká, „od lesa“.

Kávu zatím odložte

Udělejte si pořádek ve svých pracovních povinnostech, protože nic neodčerpává energii tak jako zmatek a chaos. Seřaďte si své denní úkoly podle priorit a po příchodu do práce se nejprve věnujte těm náročnějším. Vyřízené položky si pak můžete odškrtávat ze seznamu, protože dobrý pocit a energii vám dodá už jen vidět, jak vám práce pěkně ubývá.

Pokud je to možné, pracujte tehdy, kdy se cítíte nejlépe. Nejvíce energie mívá člověk v dopoledních hodinách, tak je nepromarněte s kolegy v kuchyňce u kávy. Tu si raději dejte až tehdy, když cítíte, že přichází útlum. Mezi prací si dělejte pravidelné krátké pauzy, stačí i 5 či 10 minut, jděte se protáhnout, proběhnout po schodech, vyjít ven z budovy nadýchat se čerstvého vzduchu. Také si určitě natočte sklenici čerstvé vody.

Soustřeďte se na svůj dech

Nejjednodušší a nejefektivnější forma relaxace, která vám pomůže, zejména večer, ještě před ulehnutím. Jak na správné dýchání? Lehněte si na lůžko nebo na podložku a dýchejte. Mějte při tom zavřené oči, aby vás nic z okolí nevyrušovalo. Soustřeďte se na tzv. brániční dýchání, při kterém se nadechujete do břicha. Vnímejte pouze rytmus svého dechu a poslouchejte tlukot srdce.

Poté se zaměřte na jednotlivé části těla. Vnímejte palce u nohou, kotníky, holeně a takto postupujte až k hlavě, kde uvolníte i svaly kolem očí, úst, uvolníte jazyk i pokožku pod vlasy. Brzy pocítíte, jak se vám v celém těle rozlévá pocit lehkosti nebo hřejivé tíhy.  Když se během relaxace objeví přeci jen vlezlé myšlenky, neodhánějte je násilím, pouze je pozorujte, ale neprožívejte je. Jakmile jim nebudete věnovat pozornost, jakmile do nich nevložíte nějaké emoce, uvidíte, že samy za chvíli zase zmizí. Vy se neustále vracejte ke svému úkolu – vnímat jen svůj dech a uvolňování fyzického těla. Pokud se vám zdá, že myšlenky nemizí, stále se vědomě vracejte k dýchání a pozornost převádějte na svůj dech. Stále znovu a znovu. Pro nechtěné myšlenky nezbyde ve vaší hlavě už žádný prostor.

Nenoste si práci domů

Pokud přeci jen musíte pracovat i z domova nebo pracujete na home-office pravidelně, je těžké se odříznout a nenosit si práci domů. Tady platí zlaté pravidlo: Vše potřebné vyřiďte nejpozději 2 hodiny před tím, než jdete do postele. Měla by to být dostatečně dlouhá doba na to, aby se tělo přeladilo na klidový rytmus. Ale zkuste vypozorovat, jaký čas je optimální právě pro vás samotné. To, že byste se měli vyhnout kofeinu i alkoholu, asi nemusíme připomínat.

Nezbytný čas v přírodě

K tomu, abyste se uvolnili, pomáhá samozřejmě i cvičení. Jestliže tělo zaměstnáte naplno, mysl se bude muset soustředit na přítomnou chvíli a nebude mít čas ruminovat. Samozřejmě je důležité nebrat si s sebou mobilní telefon, resp. ho na chvíli vypnout, v přírodě jste proto, abyste se naučili prožívat přítomný okamžik a vyčistili si hlavu.

Pocit příjemného uvolnění skvěle navodí i jakákoli kreativní činnost. Ta má schopnost plně vás pohltit a dostat do onoho vytížení, kdy není na myšlení na hlouposti už žádný prostor.

Zkrátka to, co se vám děje před usnutím, není problém usínání, je to jen chvíle, kdy tělo začne odpočívat a myšlenky dostanou svůj prostor. A tak se náhle vynoří a zaplaví vás. Aby se to nedělo, je nutné použít popsané techniky psychohygieny už během dne, resp. během dní a týdnů, než se naučíte se svými myšlenkami zdravě pracovat, aby vás již zákeřně nepřepadaly v těch nejnevhodnějších chvílích.

 

Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.