Józe jsme se věnovali již v několika článcích a z několika různých úhlů pohledu. Co však ještě nezaznělo, je velmi důležité téma, které by měl znát každý, kdo s jógou začíná, ale i každý již praktikující jogín. Doporučení se týkají nejen fyzických aspektů, které cvičení přináší, ale též praxi mentální a energetickou, které jsou nedílnou součástí jógové praxe.

Takže pojďme na to a zapamatujte si, že:

1) Vždy respektujte momentální možnosti vašeho těla

Méně je mnohdy víc a vězte, že při jakékoli práci na sobě to platí dvojnásob.

2) Buďte objektivní, pravdiví a nikam nespěchejte

Cvičte vždy jen tak, jak vám stačí síly, a to nejen na fyzické úrovni. Někdy je člověk unavený mentálně, vyčerpaný či bez energie. Tehdy zvolte jednodušší variantu nejen cvičení, ale vůbec všeho, ať se může tělo restartovat. Ale praxi rozhodně nevynechávejte! I 5 minut každý den je lepší než cvičit jen tak občas.

3) Neokrádejte se o čas, který patří jen vám

Zde buďte disciplinovaní a věřte, že je to nejlepší investice, kterou do sebe můžete vložit. (Vždy si vzpomeňte na někoho, na kom vám záleží. Co byste mu ze srdce přáli, jak byste si přáli, aby se dotyčný cítil? A přesně tak nahlížejte na sebe!)

4) Žádnou praxi neprovádějte s plným žaludkem, střevy či močovým měchýřem

5) Praxi se snažte provádět v čisté a vyvětrané místnosti, v pohodlném oblečení

Pokud vám to možnosti dovolí, ideální je vytvořit si svůj prostor, místo, kde budete pravidelně praktikovat nebo místo, kde můžete sami se sebou spočinout. Můžete si vytvořit nějaký vlastní rituál – zapálit svíčku, postavit si na zvolené místo čerstvé květiny, sošku, talisman či cokoli, co vám bude dělat dobře na duši.

6) Pokuste se mít kolem sebe dost prostoru, aby vás nic neomezovalo.

7) Buďte spokojení s tím, co máte

Buďte vděční za své tělo takové, jaké je. Věřte, že dělá, co se dá, aby ti dobře sloužilo. Jen přijměte jeho momentální možnosti tak, jak je dokážeš přijmout u svých nejbližších. Vždy tělu poděkujte a chovejte k sobě úctu a respekt.

8) Dodržujte pravidelnost

Každý den si vytyčte čas jen a jen pro sebe a zůstaňte neústupní!

Dobrá rada zní: Prokrastinujte v jiných oblastech. Raději odložte něco jiného. Stále mějte na paměti, že na prvním místě jste vy. Vy musíte být v pohodě, ve zdraví těla, duše i ducha, abyste zvládli všechny své povinnosti a věnovat se i druhým. A to nejde, pokud jste ve stresu, unavení či neukotvení. Pak nemůžete předávat pozitivní energii, přitom právě to je ve vztazích tak důležité. I okolí časem pochopí, jak moc je to pro něj výhodné.

9) Studujte, pozorujte sebe i své tělo ve všech rovinách bytí

Vnímejte nejen fyzickou úroveň, ale i tu emoční a energetickou. Vždy se zkuste najít příčinu. Pokud se uhodíte, cítíte bolest. Když se rozčílíte nebo vás něco emočně zasáhne, také zkoušete najít příčinu v sobě. Nejde o to, že by špatně odvedená práce kolegy, která vás vytočí, byla vaší vinou! Jde o to, naučit se emoce rozpoznávat a postupně získat kontrolu nad těmi, které vás negativně ovlivňují. Věnujte čas poznávání sebe sama a díky tomu předcházejte situacím, které vám nedělají dobře. Je to jen ve vašich rukou.

10) Důvěřujte

Už si konečně začněte věřit! Věřte sobě, ne pouze druhým, a už vůbec ne informacím zvenčí. Důvěřujte sobě. Důvěřujte svým vědomostem a zkušenostem. Důvěřujte své intuici. A důvěřujte tělu i mysli, když se vám snaží něco sdělit.

 

Autorka je psycholožka praktikující jógu a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností. Další inspirace: Šárka Simonidesová: Jóga pro holky ze Západu. Brno, Albatros Media a.s., 2022.