Klasický bílý rafinovaný cukr je v menší či větší míře běžnou součástí jídelníčku většiny z nás. Nachází se v moučnících, sladkostech a různých cukrovinkách, rozhodně se s ním nešetří ani v limonádách a dalších slazených nápojích. Je to s ním podobné jako se solí, celou paletu jídel a pochoutek si bez něj zkrátka už neumíme představit. Přesto existuje i mnoho zajímavých, a zároveň chutných alternativ, které si zaslouží pozornost. A některé z nich jsou navíc podstatně zdravější.

Stévie

Jednou z nejzajímavějších alternativ obyčejného cukru je stévie. Na rozdíl od něj v ní totiž nenajdeme vůbec žádné kalorie, přesto jídlu propůjčí intenzivní sladkou chuť. Jedná se o čistě přírodní sladidlo, jehož zdrojem je stévie sladká. Tato až půl metru vysoká tropická rostlina pochází z Jižní Ameriky, v našich končinách se pěstuje nejčastěji jako pokojovka.

Xylitol

Xylitol se také označuje jako březový, dřevný cukr. A jak již jeho název napovídá, vyrábí se z březové kůry, je tudíž přírodního původu. Má bílou barvu a jeho sladivost je přibližně srovnatelná s běžným cukrem. Výhodou je však skutečnost, že má nižší obsah kalorií.

Kukuřičný sirup

Kukuřičný sirup je vedlejším produktem při zpracování kukuřičné moučky. Má zlatou barvu, nasládlou vůni, ale chuťově je spíše neutrální. Má takřka univerzální využití, hodí se například k oslazení nápojů či do ovesných a jiných sladkých kaší. Vyznačuje se vysokým obsahem maltózy a glukózy.

Med

Mezi patří mezi sladidla s vůbec nejdelší historií. Jedná se o úchvatný produkt pilných včelek, který vzniká sběrem nektarů z květin a tzv. medovice. Je hustý, krásně voní a v závislosti na konkrétním druhu může nést žlutý, zlatavý až hnědý odstín. Najdeme v něm mimo jiné antioxidanty, flavonoidy, ale také některé vitaminy. Je však třeba počítat s tím, že má poměrně vysokou energetickou hodnotu.

Čekankový sirup

Čekankový sirup patří k nejoblíbenějším přírodním sladidlům. V kuchyni má široké uplatnění, výborný je třeba k dochucení zmrzlinových pohárů, do palačinek, lze ho použít při pečení bábovek a jiných moučníků.

Sirup se vyrábí z kořene čekanky a vyniká především vysokým obsahem inulinu neboli rozpustné vlákniny. Navíc má relativně nízký glykemický index, proto je vyhledávaným doplňkem při redukčních dietách.

Melasa

Melasa vzniká jako vedlejší produkt při výrobě cukru. Konkrétně se jedná o zbytek po vykrystalizování cukrové třtiny, případně cukrové řepy. Má intenzivní sladkou chuť, zvláštní charakteristickou vůní a hustou lepkavou konzistenci. Existuje více druhů melasy, zatímco světlejší je spíše jemnější, tmavá melasa je hodně výrazná a je třeba si na ni zvyknout.

Javorový sirup

Javorový sirup se pyšní krásnou zlatavou barvou, příjemnou sladkou chutí a specifickým aroma. Nejčastěji se získává z mízy javoru cukrového, kterou je poté ještě třeba zahustit. Jedná se tudíž o přírodní sladidlo, obsahuje především sacharózu a fruktózu. Ve srovnání s bílým rafinovaným cukrem má nižší glykemický index.

Kokosový cukr

V poslední době roste rovněž obliba kokosového cukru. Ten má exotický původ, vyrábí se z nektarů květů kokosové palmy. Oproti běžnému cukru se může pochlubit nižším glykemickým indexem a obsahem celé řady vitaminů, minerálních látek a dalších cenných mikroživin.

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.