Doteky patří mezi základní lidské potřeby, a to ty nejdůležitější. Ovlivňují jak naši psychiku, tak i zdraví našeho těla. Mnoho studií na toto téma už prokázalo, že hlazení, objímání či obyčejné poplácání po zádech dokáže zmírnit bolest a úzkost, a především uvolňovat hormon lásky, který má pro člověka zásadní význam.

Bohužel, v čím více civilizovaném světě žijeme, tím více nutkání dotýkat se druhých upadá, což úzce souvisí se vznikem řady dalších problémů.

Už od narození

Na doteky jsme zvyklí již od našeho narození. Hmat je totiž první ze smyslů, kterým dítě komunikuje, když roste v maminčině děloze – a jakmile se z ní dostane ven. Proto často stačí vzít miminko do náruče, aby přestalo plakat. Stejně tak správný dotek dokáže ulevit od bolesti, zahnat strach nebo druhého povzbudit, když mu před důležitou událostí poklepete na rameno. Děti jsou navíc mnohem odhodlanější objevovat neznámé prostředí a seznamovat se s cizími lidmi, když je matka drží za ruce.

Čím je však člověk starší a začíná se osamostatňovat, tím jeho touha po fyzických kontaktech upadá. Dotek od ostatních pak často bere spíše jako vlezlost nebo narušení svého intimního prostoru, a to i v případě svých blízkých.

To je ovšem naprosto špatně. Sami přeci víte, že v těžkých chvílích neexistuje účinnější lék, než upřímné objetí od partnera či kamarádky, které mnohdy vydá za tisíc slov a dostatečně pomůže uvolnit napětí, které vás ničí zevnitř.

Vliv doteků na lidské zdraví

Doteky pomáhají odstraňovat depresi, snižovat vztek a agresivitu a dodávají sebedůvěru a pocit jistoty. Důvodem je především skutečnost, že se při fyzickém spojení s ostatními tvoří v těle tzv. hormon lásky, tedy oxytocin, který se uvolňuje například také při kojení, sexu a orgasmu.

Pravidelné dotýkání má proto zásadní význam pro navazování a udržování mezilidských vztahů, a to zejména díky vyjádřenému pocitu, že spolu chceme sdílet realitu, že se vzájemně potřebujeme a že se máme rádi. Pozitivní tělesný kontakt také pomáhá snižovat vylučování stresového hormonu kortizolu, který má negativní vliv na zdraví těla.

Důsledky nedostatku doteků

Nedostatek doteků může vést k těžkým psychickým problémům. Pokud lidé tuto základní potřebu ignorují, mohou se potýkat s depresí, nízkou sebedůvěrou a pocitem nejistoty v životě. V partnerství pak logicky vzniká pochybnost o citech vašeho partnera.

Je důležité si uvědomit, že doteky nemají pouze vliv na psychická pouta mezi lidmi, ale také na jejich tělesné zdraví. Blízké fyzické kontakty podle odborníků snižují krevní tlak, pozitivně ovlivňují imunitu a chrání tělo před chladem, úzkostí nebo dokonce vznikem některých onemocnění.

Pravidelné doteky tedy mohou mít význam pro celkové zdraví člověka. Je proto nezbytné, abyste svému partnerovi nebo svým blízkým dovolili narušit váš osobní prostor, intimní zónu a nechali své tělo těžit z naplnění základní potřeby, kterou potřeba fyzického kontaktu je.

Skvělým způsobem, jak pochopit sílu doteků, mohou být například už jen léčivé masáže, ale hlavně odbornou veřejností přijímané formy terapie, které využívají zázračné moci vzájemného dotýkání se při léčbě některých psychických poruch.

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.