Chůze, tanec, jízda na kole, ale především běh má pro zdraví nespočet benefitů. Nejen, že se budete cítit skvěle jak fyzicky, tak i duševně, ale budete krásní a budete mít dobrou náladu. Co vám vlastně běh přinese? A jak vůbec správně běhat, aby z něj tělo od paty až k hlavě profitovalo?

Benefity pravidelného běhu

Běh má jednu z největších výhod snad mezi všemi sporty – stačí jen chtít a můžete začít. Nezáleží na tom, zda je vám dvacet nebo padesát. Nebo jakou máte zkušenost se sportováním. Jestliže chcete pro své zdraví něco udělat, můžete začít kdykoli, i když jste do dnešní doby nebyli oddanými sportovci.

Další velmi důležitou výhodou, která stojí bezpochyby za zmínku, je pozitivní vliv na vaši psychiku. Díky běhu se vyplavují hormony zvané endorfiny, které nám pomáhají v boji proti úzkosti, depresi, smutku, a naopak navozují pocit spokojenosti, štěstí a dobré nálady. Navíc jistě není pochyb, že se jedná o nejpřirozenější pohyb pro naše tělo.

Co na běh říká zdraví?

Již hodina běhu jednou týdně zvýší vaši fyzickou kondici, roztáhnou se a pročistí vaše plíce a ti, kteří při chůzi do schodů nemohou skoro ani popadnout dech, jednoduše začnou dýchat uvolněně. Nádherné účinky pro zdraví. Ovšem nejsme u konce, protože pravidelný běh působí ideálně na krevní oběh a srdce a psychické potíže vás začnou obcházet. Také se vám zlepší nálada, posílí se imunitní systém, zhubnete, cirkulace krve bude lepší a jednoduše budete plní elánu. A víte co? Pokud se rozhodnete začít běhat, nedělejte to kvůli někomu, kvůli cíli, ale pouze pro sebe, pro vaši radost.

Jak běhat správně?

Obáváte se, že neuběhnete žádnou vzdálenost, protože se okamžitě zadýcháte? I takové pochybnosti nejsou neobvyklé a mají své řešení. Začněte tedy rychlochůzí a jakmile budete mít pocit, že se vaše dechová kapacita zvýšila, začněte střídat rychlou chůzi s během. Postupně uběhnutou vzdálenost prodlužujte a chůzi naopak zkracujte. A jakmile uběhnete svých prvních tisíc metrů, máte vyhráno.

A nyní zpět k technice běhu. Ze všeho nejdříve, ještě než vyrazíte z domova, se prohřejte – protáhněte se, procvičte dolní končetiny a záda. Až se prohřejete a vyběhnete, nezapomeňte hýbat rukama – nesmíte být strnulí. Také kolena příliš nezvedejte, jinak uběhnete pouze krátký kus. Kvalitní boty s měkkou podrážkou by měly být samozřejmostí. Velmi důležité je pravidelné a hluboké dýchání. A jako poslední doporučujeme, abyste si zkusili pro běh sehnat nějakého parťáka, protože tak vás aktivita bude bavit mnohem víc a pravděpodobně u ní i vydržíte.

Jsou věci, na které si dát pozor

První běhání byste neměli přecenit. Tělo si musí na nový pohyb zvyknout. A jistě si nedávejte za cíl každodenní běhání. Ze začátku stačí jednou či dvakrát týdně. Jakmile vám bude stačit dech a nebudou vás bolet svaly, můžete uvažovat o vyšší frekvenci.

Na pozoru byste měli být, pokud vás bolí kolena nebo se u vás rozvíjí artróza. V takovém případě je vždy nejlepší poradit se s lékařem. Samozřejmostí by měly být pevné boty se silnější a měkkou podrážkou, aby došlap nebyl tak tvrdý a kolena netrpěla silnými otřesy. Nezapomínejte ani na pestrý jídelníček a bohatý příjem vitamínu C, který podporuje tvorbu kolagenu v těle.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.