Představa, že pro vás přijede auto, ve kterém na místě řidiče nikdo nesedí, může být pro někoho až děsivá. Přitom výzkum této technologie nejenomže nabírá na obrátkách, ale po světě už jezdí první autonomní taxíky, kterých stále přibývá. Kdo tuhle technologii ovládne jako první, má vyhráno.

Nejvíce „samojezdících“ vozů můžete potkat v Americe, kterou se Evropa snaží dohnat

V americkém Phoenixu se můžete setkat nejméně se stovkou autonomních vozů, které zde provozuje 11 společností, mezi které patří třeba i známý Google. Zdejší počasí, rovinatá krajina a rozvinutá infrastruktura tvoří ideální podmínky k testování této technologie, kterou si zde můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

Některé společnosti nabízí také mobilní aplikace, které vám umožní si vůz bez řidiče objednat a nechat se dopravit tam, kam zrovna potřebujete. Jezdit však nemůžete po celém městě, ale jen po vyhraněných zónách v centru a v příměstských čtvrtích. I tak se ale jízda někdy neobejde bez problémů a stává se například, že vůz v cílové zastávce nezastaví a pokračuje dále v jízdě i s lidskou posádkou, která se snaží vystoupit.

Snaha zbavit automobily lidského řidiče je i v Evropě aktuální téma. Nejdále v tom má nakročeno koncern Volkswagen. Výrobce jednoho z nejlépe hodnocených rodinných vozů na světě, Volkswagenu ID. 5, který jako jeden z mála elektromobilů má dojezd až 700 km na jedno nabití, testuje v americkém Austinu své autonomní dodávky ID Buzz. Kvůli nesprávně použitým investicím v minulosti a změnám ve vedení, je však tento evropský výrobce v autonomních systémech pozadu oproti USA.

Dle odborníků se v tomto odvětví skrývá ohromný investiční potenciál, a hlavně vyšší bezpečnost

Velcí světoví investoři považují služby umělé inteligence za hlavní sílu budoucího vývoje a příjmů automobilových společností. Ten, kdo přijde se spolehlivou a bezpečnou službou autonomního taxíku, by mohl překonat tradiční taxíky nebo služby společností Uber či Lyft. Pokud navíc z ovládání volantu odstraníme člověka, jakožto nejčastější příčinu všech nehod, může dojít k výraznému nárůstu bezpečnosti na silnicích.

 

Zdroj: https://www.mckinsey.com/features/mckinsey-center-for-future-mobility/our-insights/autonomous-vehicles-moving-forward-perspectives-from-industry-leaders