Asi víte, že krásu umíme matematicky definovat. Už Leonardo da Vinci proslul svými výpočty ideálních poměrů různě po těle. Když mluvíme o kráse ve spojení s gua sha, vezměme si příklad od starých Číňanů. Ti definovali šířku obličeje rozdělením na 5 stejných částí, z nichž každá byla široká jako jedno oko. Tato klasifikace se nazývala „tři zastavení a pět očí“ a my bychom podobný systém rozdělení našli pro celé tělo.

Krása definovaná matematicky může být zábavou nudících se géniů nebo dobrým teoretickým cvičením, ale těžko dokáže pohlédnout na svět a život jinýma očima. Co je krásné pro jednoho, pro druhého být nemusí. A ani superhezčí modelky se do matematického výpočtu nevecpou.

Krása

Krása tedy souvisí mnohem spíš s naším vnímáním okolního světa než se společenskou normou a vnímání krásy vychází z emocionálně-psychické výbavy, kterou do jednotlivých vjemů vnášíme my sami. Jinými slovy, naše krása i krása ostatních je přímým odrazem emocionálního, fyzického, mentálního a duchovního stavu uvnitř těla.

Pokud si konečně tyto zákonitosti uvědomíme, dokážeme obličej a tělo vysvětlit novým způsobem. A tak je to i s metodou gua sha – hranice, které nás oddělují od přírody, se stírají a díky porozumění funkcím životního prostředí můžeme dospět k novému přístupu k obličeji a ke kráse.

Přirozené řešení

V obličejové gua sha nejde o dosažení okamžité úpravy a nejde ani o nový kosmetický výstřelek. Nejde o to, abyste se proměnili v něco, čím byste podle mínění druhých měli být, ale o to, abyste vnitřně i zevně podpořili to, kým jste a jak vypadáte.

Gua sha jako přirozený lifting obličeje odkazuje nejenom na kosmetický pojem týkající se změn na úrovni kůže, ale i na změnu tváře, kterou ukazujeme okolnímu světu, tedy jakýsi lifting vnější i vnitřní. Tímto způsobem vám gua sha může pomoci prosvětlit závoj, který mnohdy zatemňuje vaše skutečné já.

 

Zdroj informací: Clive Whitman: Gua sha pro obličej. Olomouc, 2023. Christina Schmidová: Přírodní facelifting: Za 10 minut denně o několik let mladší. Brno, 2025.