Asi každému z nás se občas objeví na pleti určité anomálie. Některé vady máme od narození, jiné získáváme v průběhu života působením vnitřních a vnějších faktorů. Ve stáří odchylek na kůži logicky přibývá, protože stáří se projeví na celém těle a kůže není žádnou výjimkou.

Doporučený základ je ale jednoduchý, až vtipný

  • Je to vystouplé, pozor, aby se to neutrhlo.
  • Když je to červené, vyhnu se tlaku na dané místo a působení tepla.
  • Je-li to ošklivé, nesahám na to (a rovnou si to raději nechám vyoperovat).

Obvykle platí, že čím víc je daný výrůstek, znaménko, piha či jiný útvar ošklivý, tím menší pravděpodobnost je, že by byl vašemu zdraví nebezpečný či rakovinotvorný.

1) Névy

Jde o vývojovou anomálii, která vzniká v dětském (či dokonce prenatálním) věku. Jsou to kulaté, oválné nebo nepravidelné skvrnky nebo hrbolky, které mohou vznikat z rozšířených kapilár, vlasových folikulů, žláz nebo zbujením vaziva.

Pigmentové névy

Jde o nezhoubné kožní útvary různých velikostí, tvaru i zabarvení. Vznikají nahromaděním melanocytů, které jsou v kůži rozmístěny jednotlivě a vzdáleně od sebe, ale v případě pigmentových név se shluknou do tzv. hnízda.

Pozor na to, že jsou potenciálně maligní, tedy se mohou zvrtnout ve zhoubný nádor. Lékařský dohled se doporučuje, když jsou velikostně nad 0,5 cm nebo nepravidelného tvaru. Je nutné sledovat případné změny, k tomu vám může dobře posloužit snadná pomůcka z angličtiny: A, B, C, D, E.

A = asymmetry (asymetrie)

B= border (má-li nepravidelný okraj, resp. hranice, ohraničení)

C = colour (nejednotná barva)

D = diameter (průměr je větší než zmiňovaných 0,5 cm)

E = evolution (evoluce, resp. jakákoliv změna)

Velmi, ale velmi důležité je z jakýchkoli znamének na kůži nevytrhávat chloupky, pokud z nich rostou, tím si sami můžete způsobit rakovinné bujení. Chloupek pouze zastřihujte.

Névy epidermální

Tzv. bradavičnatý névus je složen ze struktur pokožky – pokožka je rozšířená s mohutnou rohovou vrstvou. Obvykle má jakási pruhovitá ložiska drsného (bradavičnatého) povrchu jakoby zašpiněného.

Névy z krevních cest

Většinou jsou složeny ze zmnožených zvětšených cév. A dále se rozeznávají:

Pavoučkovitý cévní névus – je pouhá drobná tečka velikosti špendlíkové hlavičky, ze které se rozbíhají cévky jako nožičky pavoučka. Odstraňuje se laserem (IPL), pozor na to, že si jej můžete způsobit sami neodborným mačkáním akné.

Plošný krevní névuslidově nazývaný „oheň“ – se projevuje rudými skvrnami a objevuje se hned po porodu. Lokalizuje se v horní polovině obličeje, na zádech a šíji. Problém je, že roste s dítětem, takže ve vyšším věku může zmohutnět a vystoupit i nad povrch kůže. Naštěstí se obvykle dá lékařsky odstranit.

Senilní hemangiom – jak název napovídá, vzniká ve středním až pokročilejším věku. Jde o hladké fialovo-červené hrbolky o průměru 2-3 cm.

2) Bradavice

Nejčastější jsou na ploskách nohou a jejich původ je virový i nevirový. V současné době je mnoho způsobů, jak si s bradavicemi poradit doma, existují speciální přípravky, které zakoupíte v lékárně nebo můžete použít obyčejný vlaštovičník či propolisovou tinkturu.

Je-li problém závažnější nebo nereaguje na domácí způsoby léčby, lékař může bradavice vypálit, zmrazit, ošetřit laserem či chirurgicky odstranit.

3) Senilní keratózy

Jde o pigmentové, ostře ohraničené ploché hrbolky ve velikosti 1 – 2 cm. Vznikají stárnutím kůže a vlivem UV záření. Obvykle se objevují na hřbetech rukou, na zátylku, u mužů často na lebce, resp. na pleši).

4) Kožní růžek

Vzniká na ložisku senilní keratózy a je tvořen výrůstkem až 2 cm velkým.

5) Mília

Jsou drobná zrníčka rohoviny (keratinu), mají velikost zrníčka máku až špendlíkové hlavičky. Jsou bílé nebo nažloutlé barvy, pokud se jich chcete zbavit, nezbývá než navštívit lékaře.

6) Xantelazma

Pod tímto podivným názvem se skrývá ještě podivnější vada kůže, kdy se u vnitřního koutku oka začnou tvořit nažloutlé ploché destičky. Příčina je velmi zajímavá, protože je jí vychytávání cholesterolu z krve. Může být příznakem jaterních chorob, cukrovky a cévních chorob. Lékařsky se naštěstí odstranit dá.

7) Drobné kožní nádory

Jak jistě tušíte, kožní nádory se dělí na nezhoubné (benigní) a zhoubné (maligní). Zejména proto jsme si popisovali všechny možné odchylky, které vznikají na kůži, protože pokud jde o zhoubný nádor, musíte ho včas rozpoznat a rychle upalovat k lékaři.

Benigní nádory jsou:

Lipom – což je hrudka tukové tkáně, elastický ostře ohraničený hrbol, uložený různě hluboko pod kůží.

Fibrom – je tvořen z vazivových a kolagenních vláken, existuje buď v měkké nebo tvrdé formě (ten se tvoří zejména na bércích). Může obsahovat tuk či shluky krevní sraženiny.

Aterom – poslední z nezhoubných útvarů vzniká obyčejným ucpáním vývodů mazové žlázy, ale může vyvést pěknou neplechu a rozhodně vás vyděsit.

Maligní nádory

Bazaliom – vychází z buněk základní vrstvy kůže, nemetastázuje, ale rozrůstá se a vředovatí.

Spinaliom – roste velmi rychle a metastázuje, nejčastěji se tvoří na rtu, v okolí nosu a na očních víčkách.

Rakovina kůže – rakovina vypadá jako nehojící se vřed nebo „rozpadající se uzel“, často se nejprve objeví ve formě melanomu, vzniká ze zmíněných pigmentových névů.

Útvarů, které se mohou vytvořit na kůži je, jak můžete vidět, velké množství, ale jen nepatrná část z nich může být příznakem rakoviny. A to jsme nemluvili například o lupénce, o které píšeme v samostatných článcích. Nejlepší doporučení asi je, že vše, co se vám na těle vytvoří a vy nevíte, co to je, k lékaři si zajděte. Stařecké skvrny, mília či bradavice rozpoznáte a sami usoudíte, zda by vám lékař mohl pomoci s estetickou stránkou problému.

Kromě obavy z rakoviny kůže jsou kožní útvary především nepěkné, ale naštěstí se dají ve většině případů řešit jednoduchým lékařským zákrokem.

 

Zdroj: BEAUTY AKADEMIE: Studijní materiály k akreditovanému rekvalifikačnímu kurzu Dermální kosmetika. Praha, 2024