Asi i vy už jste se setkali s barevnými lepícími páskami, které se v rámci fyzioterapie aplikují různě po těle. Možná jste si jejich účinky už vyzkoušeli i na vlastní kůži.

Ale co takové tejpování obličeje, které vás zbaví vrásek a omladí váš vzhled?

Trocha historie

O tejpování víme už tisíce let. Egypťané a Řekové užívali pásy látky k ošetření ran, ale také s nimi fixovali pohybový aparát. Pevné obvazové materiály, jak je známe dnes, byly ve starém Řecku využívány téměř na všechno. V 70. letech 20. století si pan Kenzo Kase vyvinul vlastní metodu tejpování – vznikl nový materiál, který má skvělé vlastnosti a Kenzo Kase se tak zasloužil o moderní elastické, kineziologické tejpování.

Proč obličej?

Tejp pro nás znamená pružnou pásku. I ta se používá na obličej, ačkoli profesionálové přes omlazovací techniky doporučují tejpy kruhové. Běžné pásky jsou totiž pružné dvěma směry a v oblasti tváře nám dokáží roztahovat podkoží pouze doprava a doleva nebo nahoru a dolů. V Japonsku ale byly vyvinuty tejpy kruhové, které působí na podkoží všemi směry a tím udělají obrovský kus práce najednou.

Ať už páska nebo kroužek, oba tvary mají schopnost ovlivňovat měkké tkáně a jejich napětí. Fungují tak, že nadzvedávají nervová zakončení i zmíněné měkké tkáně pokožky.

Díky tomu:

  • odtékají nahromaděné tekutiny
  • svaly se zbavují nežádoucího napětí
  • dochází k růstu nového podkoží

Sami jistě tušíte, že pro vzhled obličeje jde o samé velmi důležité věci. Estetické tejpování tedy provádíme s cílem odstranit vrásky nebo otoky.

Jaká místa tejpujeme?

  • Čelo (odstranění vodorovných vrásek).
  • Metopický šev (místo, kde se opravdu hodně kumuluje napětí).
  • Část obličeje u vlasové linie, tedy tam, kde končí kůže a začínají růst vlasy.
  • Spánky – ty nejvíce prozrazují náš věk. Spánkový sval zasahuje až do vlasové pokožky.
  • Nos i boční nosní křídla, jejichž zkrácení je hlavní příčinou nosoretních rýh. Možná vás překvapí, že dolní část nosu je potřeba roztahovat, nikoli ztenčovat. K tomu slouží tejpy umístěné pod nosem i přímo na středu nosu.
  • Svaly žvýkací i lícní. Jde o velmi silné svaly, které nám posouvají dolní čelist, čímž formují obličejový rám – úhel mládí. Žvýkací svalstvo spojující dolní a horní čelist je nutné uvolňovat a vracet jim jejich ideální délku.
  • Tejpy lze nalepit také pod bradu (tam pracuje s místem, kde se často hromadí tekutina), dále na krk i dekolt k aktivaci příslušných svalů. Práce s krkem je pro náš vzhled opravdu velmi důležitá a rozhodující je i včasná náprava nedostatků.
  • Na krku můžete lepit tejpy ze všech stran. Často se užívají k nápravě postavení 7. krčního obratle. Tejpy na krku také můžete nechat působit delší dobu než na obličeji, kde je kůže jemnější a citlivější.

Kam tejpy nikdy nedávat

Tejpy rozhodně nedáváme do oblasti pod očima. Ačkoli to k tomu svádí, v oblasti spodní části očnice procházejí důležité tepny.

Samozřejmostí asi je, že netejpujeme otevřené rány, dermatitidu nebo horečnaté stavy. V ideálním případě jakékoli tejpování konzultujte se svým ošetřujícím lékařem, příp. dermatologem v případě výskytu bradavic, znamének či různých skvrn a zarudnutí pokožky.

Pozor! Nikdy netejpujeme vrásku! Nejprve je nutné kůži roztáhnout a teprve potom přiložit tejp.

12 zásad japonského tejpování obličeje

1) První aplikaci vyzkoušejte za uchem (tam, kde se zkouší např. barva na vlasy či řasy a obočí) – musíte si být jistí, že pleť na tejpy dobře reaguje.

Vzhledem k tomu, že pásky obsahují uvolňující látky a také lepidlo, mohou se vyskytnout (obvykle pouze počáteční) podráždění nebo alergie. Pokud se reakce nedostaví do 2 hodin, můžete si troufnout lepit i na obličej.

2) Jedním z nejdůležitějších faktorů je důsledné dodržování postupu.

3) Nutné je si předem rozmyslet, kdy a za jakým účelem chcete tejpy použít. Chcete odbourat nevědomé mimické návyky? (Například mračení se u práce nebo zaťaté čelisti.) Potom zvolte tejpování přes den.

Nebo chcete vyhladit mimické vrásky? Pak přikládejte tejpy na noc.

4) Čistá a odmaštěná pleť. Na tejp musí být pokožka připravena především tak, že bude čistá. Použít lze jakékoli odličovací nebo micerální vody a jemné tampony.

5) Zrcadlo si postavte do úrovně očí. Při procesu tejpování musíme dávat pozor i na správnou polohu celého těla a postavení hlavy. Velkou chybou je, když například sedíte a nad zrcadlo se nakláníte.

6) Nikdy nefixujte vrásku! Vždy je nutné nejprve kůži roztáhnout a teprve potom přiložit tejp.

7) Zkontrolujte, jestli jste si přiložením tejpu nevytvořili vrásku někde jinde – v okolí tejpu.

8) Po aplikaci tejpů na noční působení už nemluvte, nejezte a utíkejte do postele.

9) Doba maximálního působení se udává 10 hodin. Na delší působení by pleť mohla reagovat podrážděním. Toto omezení se týká pouze obličeje, na jiných částech těla můžeme pásky nechat působit třeba i týden v kuse. Jsou vyrobeny z prodyšného materiálu a je možné se s nimi i sprchovat.

10) Ráno odstraňte obličejové tejpy. Odlepte pásky a podkoží všemi směry pomalu, ale důkladně roztáhněte. Nyní je čas na aktivaci růstu nového podkoží díky nějaké další a vámi oblíbené omlazující technice. Nejčastěji se používá baňkování, které hloubkově prokrví, okysličí, aktivuje buněčné struktury a nastartuje regenerační procesy.

11) Použitý tejp nevyhazujte, lze jej použít ještě i desetkrát.

A jak často tejpy aplikovat?

12) Poslední bod našeho výčtu tvoří právě informace o tom, jak často tuto techniku používat.

Maximální frekvence je 1x za 48 hodin. Doba regenerace je omlazující technika sama o sobě. Podkoží musí dostat prostor, aby mohlo dorůst, takže si klidně mezi jednotlivým tejpováním udělejte i větší pauzu.

Můžete využít náš postup, ale pokud se cítíte nejistí – zajděte si klidně na kurz tejpování osobně, kurzy a návody seženete i online, a také se můžete inspirovat u instruktorky obličejové jógy nebo odborníků přímo na tejpování a baňkování.

 

Zdroj informací: Mgr. Kateřina Dolenská, Omlazující techniky, Praha, 2022.