Existují dvě skupiny lidí – jednou z nich je ta, která úklid z hloubi duše nenávidí a provádí jej s odporem, a druhá skupinka lidí naopak úklid miluje, protože se těší, až jejich domov získá tu neodolatelnou svěžest, vůni a čistotu, která vždy dokáže potěšit a uklidnit i rozbouřené vody psychiky.
Jenže my bychom lidi z první skupiny rádi poprosili, aby na úklid nehleděli pouze s odporem a s pocitem, že jde o nepříjemnou nutnost, protože ve skutečnosti se jedná o činnost, která harmonizuje mysl, a dokonce nám může nabídnout určité (sebe)uvědomění.
Úklid se stává detailním rozborem psychiky
Pro psychický rozbor nám může dokonale posloužit právě sám úklid. Dokáže prozradit naši povahu a chování, které nás pobízí v určitých činnostech. Nyní si odpovězte na otázky sami, pravdivě a nenuceně. Nadechněte se: uklízíte proto, protože vám dělá radost, když máte doma uklizeno? Uklízíte proto, protože je to pouhopouhá nutnost? Nebo uklízíte ze strachu či zodpovědnosti? Pokud se zamyslíte, právě úklid vám prozradí, zda umíte věci přijímat tak, jak jsou, nebo vás psychika ovládne natolik, že jste naštvání a pociťujete neustálý pocit nespravedlnosti. Jenže než se k takovému závěru uchýlíte, podívejte se na sebe, přesněji do svého nitra, hloubi duše. I takový obyčejný úklid vám dopomůže k pochopení.
Rozdíl mezi jednotlivým rysem povahy a úklidem
Tím osobnostním rysem myslíme extroverta a introverta. Oba mají totiž úplně jinou představu o úklidu. U jednoho je ta představa vyšší u druhého nižší. Introvertové nesnesou dlouhodobý nepořádek, rozptyluje je a v hloubi duše přivádí k šílenství. U extrovertů je to jiné. Ti se s nepořádkem doma umí vypořádat. Je to dáno tím, že extrovert žije davem, rád je ve společnosti lidí a rád se baví, tudíž pokud mají doma nepořádek, klidně odejdou ven, aby se na něj nemuseli koukat. Pozor ale, zdání může klamat. U dlouhodobého hlediska má nepořádek vliv i na bohémského extroverta.
Nevnímejte úklid jako pohromu, vnímejte ho pozitivně
Úklid není pouze o tom, abyste nepořádek uklidili a měli doma vše hezké a hygienicky bezpečné. Nyní se nadechněte a popřemýšlejte, proč vlastně uklízíte, a co vlastně uklízíte. Jako první vás jistě napadne čistota a vůně, ale popravdě si odpovězte, jak se cítíte, když uklidíte ložnici, obývací pokoj a kuchyň? Cítíte se plní elánu, síly a máte mnohonásobně větší chuť do života? A právě v tomto kroku spočívá úzká souvislost mezi úklidem a psychikou.
Několik málo poznatků, aby byl úklid efektivní
Jako první bychom rádi dodali, abyste se do úklidu nenutili. Poté jdete a vše děláte s donucením, to ovšem pro psychiku a spokojenost člověka není ideální. Na perfektní úklid si vyhraďte určitý den, zapněte si oblíbenou hudbu, klidně i tu relaxační a v klidu si ukliďte. Zkuste také vnímat úklid jako cvičení, při kterém nejen spálíte velké množství kalorií, ale dokonce zformujete vaši překrásnou a jedinečnou postavu. Taková hodinka luxování se vyrovná delší procházce, díky utírání prachu a neustálému ohýbání s předměty, formujete nejen ruce, ale i hýždě a záda.
Pokud jste introvert, snažte se udržovat neustálý pořádek v domácnosti. Zapojte všechny členy rodiny, aby po sobě vždy uklidili, odnesli talíř, špinavé oblečení a tak dále. Pokud tomu tak bude, nebudete přes týden roztěkaní a tolik ve stresu z nepořádku kolem vás. Jakmile se vrhnete na větší úklid, již ho budete dělat s nadšením a pro vlastní dobrý pocit. Časem zjistíte, že i takový úklid je odběhnutím od běžného života, a že se vlastně po úklidu cítíte lépe.
Autorka při tvorbě článku využila svých vědomostí a zkušeností.