Je to už minimálně třicet let zpátky. To ještě letopočet nezačínal magickou dvojkou. V té době jsme byli přesvědčení, že máme to nejlepší. A dnes? Je to retro, na které se za pár let budeme chodit dívat do muzea. Už ani dnešní děti nemají pochopení a žijí v úplně jiném světě. Udělejte jim originální tour do “útrob” vašeho dětství.
Sobotní dopoledne u televize
Disney chrlí další a další pohádky, překonává různé technologie, nešetří efekty a kouzly, snaží se o inkluzi. Ke každému filmu rovnou přihodí i nekonečný seriál, který je často mnohem bláznivější než původní příběh. Těžko se v tom všem orientovat. Vzpomeňte si ale na seriály, na kterých jste vyrostli.
Kačeří příběhy, Chip a Dale, Želvy Ninja, Gumídci. To jsou pohádky s jednoduchými zápletkami, s obyčejnou grafikou a bez zbytečných omáček okolo. Možná budou vaše děti lehce v rozpacích z toho velkého rozdílu. Padouši měli své limity, mluvilo se výhradně bez anglicismů a moderních výrazů nebylo třeba všemocných kouzel a magie. Grafika byla možná jednoduchá, ale roztomilá.
A co teprve ve chvíli, kdy jim řeknete, že každý týden jste viděli jeden nebo maximálně dva díly. A na zbytek jste si museli počkat do dalšího týdne. Vstát kolem půl sedmé ráno a potichu a o hladu sledovat televizi. Někdy byly příběhy na pokračování a to byla teprve ta pravá hra na nervy, kdy vás stálo rovných sedm nocí, abyste se dozvěděli, jak to dopadlo. To si dnešní generace neumí vůbec představit. Na ovladači naklikají díl podle svého gusta a všechno se ví hned.
SPOILER: Díky tomu, že je většina seriálů z devadesátých let volně k dispozici – a dokonce ve slušné kvalitě, můžete si s dětmi vytvořit víkendový rituál nebo si s nimi střihnout maraton retro pokoukání. Ale pozor. Hrozí, že se děti do netradičních příběhů zamilují stejně jako kdysi vy.
Hry bez připojení
Internet hýbe světem. Před třiceti lety jsme měli jenom knihy. Museli jsme zběsile listovat, zapisovat si, pamatovat, kopírovat, zakládat. Dnes? Je to dávná historie. Stačí si v PC vytvořit složku a plnit ji odkazy, sledovat ty správné zdroje nebo zadat do Googlu zevrubný dotaz a čekat na odpověď. Během minutky víme vše. Lépe na tom nejsou ani telefony nebo herní konzole, které se staly nedílnou součástí téměř každé domácnosti a pro děti i dospělé představují stoprocentní záruku zábavy. O zdraví nebo prospěšnosti se bavit radši nebudeme. Do určité míry mohou mít všechny tyto kanály pozitivní přínos, ale z dlouhodobého hlediska a při častém překračování zdravé linie není o negativní dopady nouze.
Zkuste ale hry, u kterých si budete o dost blíž, pobavíte se, osvojíte si nové dovednosti a hodně se nasmějete. Hry alias návrat do minulosti:
- Domino
- Mikado
- Blechy
- Dostihy a sázky
- Krvavé koleno
- Honzo, vstávej
- Školka o zeď
- Skákání o gumu
- Lodě
- Slovní fotbal
- Kdo, kde, kdy, s kým a proč?
- Město, jméno…
Je toho tolik, co můžete svým dětem ukázat. Budou nadšené. Možná se ze začátku ukážou rozpaky, jak vás něco tak triviálního mohlo bavit, ale záhy zjistí, že jde o návykovky, které se stanou nedílnou součástí líných dní.
Malé ohlédnutí
Existuje celá řada možností, jak dětem ukázat prostředí, ve kterém jste vyrůstali. Je to pro ně nesmírně zábavné a lákavé. Hry a televizní pořady jsou sázkou na jistotu, ale zkuste to i jinak:
- Prohlížení fotografií
- Cestování na místa z vašeho dětství – dovolené, chalupy, tábory
- Hovory se starší generací
- Návštěva muzeí
- Čtení knih z doby vašeho dětství – Kocour Modroočko, Honzíkova cesta, Bylo nás pět…
- Recepty – melta, krupicová kaše, šišky s mákem
Takové propojení na děti funguje, učiní je citlivějšími a vnímavějšími. A to se počítá.
Zdroj: https://www.i60.cz/clanek/diskuze/26806/zachovame-vzpominky-trend-ktery-bavi-cim-dal-vice-lidi-zkuste-nasi-pametnici, https://g.cz/18-nejoblibenejsich-her-naseho-fantastickeho-detstvi/