Jelikož náš magazín je zaměřený na udržitelnost a ekologii, jsou taková i témata z oblasti krásy a módy. Diskuze o tom, které látky by (ne)měly přípravky péče o pleť obsahovat, jsou stále častější a výzkumy na tomto poli podrobnější. Spoustu informací najdete na webu, ale existuje i tištěný, naprosto úžasný „slovník“, ve kterém jsou opravdu všechny známé – ale hlavně ty neznámé a podivné sloučeniny. Dozvíte se tam, k čemu jsou dobré nebo špatné a sami si dokážete přeložit i dlouhatánskou etiketu, kterou najdete na kosmetickém přípravku (čím dál častěji se objevují i příbalové letáky, protože povinnost informovat spotřebitele je stále preciznější).
Téma je to tedy obsáhlé, a tak zde nebudeme vyjmenovávat všechny sloučeniny, ale vybrali jsme ty, co škodí nejvíce – vám i životnímu prostředí. A i tak se nám vše důležité nevejde do jednoho příspěvku.
Konzervanty a barviva
Konzervanty
Povědomí o škodlivosti těchto složek už je mezi lidmi naštěstí poměrně rozšířené. Konzervanty jsou dokonce považovány za ty vůbec nejškodlivější složky přípravků – většina z nich je dokonce jedovatých!
A protože konzervanty jsou natolik účinné, že dokáží zamezit růstu, nebo přímo zničit nežádoucí mikroorganismy, logicky nemají dobrý vliv ani na organismus lidský. Přijatelnější bývají přírodně identické sloučeniny – z konzervantů k nim patří například kyselina sorbová a benzoová. Tyto látky lze najít i v přírodě, jenže jejich izolace je příliš složitá a drahá, proto se i ony vyrábějí synteticky. A takto vyrobené látky už zase obsahují množství nežádoucích přísad, které až příliš často vykazují škodlivý vliv na člověka.
Na první pohled je můžete odhalit podle názvu, ve kterém najdete slovo chloro-, jodo-, nebo bromo-. Proto stojí za to vyhnout se obloukem například těmto sloučeninám: 2-Bromo-2-Nitropropan-1,3-Diol, Chlormetylisothiazolion, Bromochlorofen atp.
Barviva
K rizikovým skupinám patří barviva, která poznáte podle označení CI s čísly.
Minerální oleje a parafíny
Jedná se o zbytky frakční destilace ropy a patří sem i nevinně se tvářící a velmi rozšířená vazelína. Jsou levnější než kvalitní rostlinné oleje či přirozené tuky a zjednodušují technologii výroby, takže z pohledu výrobců kosmetiky není co řešit. Bývají označovány jako Paraffin, Paraffinum Liquidum, Cera Microcristallina, Mineral Oil a podobně.
Soli hliníku
Ty se používají zejména v deodorantech, protože dokážou uzavírat póry a tím zamezovat pocení. Kámen úrazu je v tom, že kůže potřebuje dýchat, a pokud jí to znemožníme, dochází k různým zánětlivým procesům. A aby toho nebylo málo, jestliže se tyto sloučeniny dostanou do těla, po své pouti organismem končí v mozku. A to asi žádný další komentář nepotřebuje.
Ale proč antioxidanty?
Antioxidanty jsou obecně jednou z nejlepších složek přípravků, protože efektivně bojují s nebezpečnými volnými radikály. Jenže. I tady existují výjimky a je potřeba dávat pozor na BHA (butyhydroxyanisol) a BHT (butylhydroxytoluen), které se užívají v tukových a olejových složkách, neboť mají zabraňovat jejich žluknutí. Přitom u těchto látek byly jasně prokázány jejich karcinogenní účinky na člověka. Jejich časté používání totiž vyvolává rakovinu žaludku.
Nemusíte si pamatovat chemické názvy, to z běžných lidí nezvládne nikdo, ale některé věci vám v paměti utkví – a hlavně budete vědět, které podivné názvy by bylo lepší odhalit a demaskovat včas, dříve než dáte za krém velkou spoustu peněz, protože byl inzerován jako čistě přírodní. I to se bohužel stává.
Zdroj informací: Vít Syrový: Tajemství kosmetiky. Nový pohled na kosmetické prostředky a jejich vliv na zdraví a životní prostředí. Vít Syrový + Ahomi s.r.o., vydání 2., 2017.
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.