Toxoplazmóza je nejrozšířenější parazitární onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma Gondii. Nakazit se jím můžete nejčastěji konzumací nedostatečně tepelně zpracovaného masa, manipulací se syrovým masem, z kočičího trusu infikované kočky nebo z půdy. Velký problém to znamená pro těhotné ženy a oslabené jedince.

Jak se přenáší toxoplazmóza

Prvok Toxoplasma Gondii má tři vývojová stádia. Tachzoit je první z nich. Toto stádium přichází hned po vstupu do organismu, kde se množí a způsobuje akutní infekci. Druhé stádium se nazývá bradyzoit, kdy nemoc přechází v chronickou a zůstává v cystách všech jedinců, kteří nemoc prodělali. Třetí stádium sporozoit probíhá ve formě oocyst, které se vylučují stolicí nakaženého zvířete několik týdnů po prvním styku s parazitem.

Za nejčastějšího přenašeče se udává kočka. Kočka se nakazí od hlodavců, člověk z infikovaného trusu. Zdrojů nákazy je ale více.

Zdroje nákazy

Nejčastějším zdrojem, kterým se lidé nakazí toxoplazmózou, je syrové maso. Buď manipulací s ním a nedostatečným mytím rukou nebo kuchyňských pomůcek, nebo konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa. Nejčastěji je to grilování. Za nejrizikovější maso se považuje skopové a králičí, ale je na místě dávat si pozor na všechno. Toxoplazmóza může nakazit téměř všechna teplokrevná zvířata.

Dalším zdrojem nákazy je opět nedostatečná hygiena rukou při manipulaci s kočičím trusem a kočičími toaletami. Jedná se o kočky, které mají možnost žrát domácí hlodavce. Pokud vaše kočka nemá přístup ven a nežere hlodavce, pak se nemusíte nákazy obávat. Při práci na zahrádce je to ale jiná. Tam vám může projít zvířat, že nemůžete vědět, zda některé nebylo infikováno. Proto noste rukavice při práci na zahradě a zeleninu si od hlíny vždy pečlivě omyjte.

Přenos z člověka na člověka lze pouze v těhotenství. Proto je toxoplazmóza velmi nebezpečná pro těhotné ženy. Nákaza může projít přes placentu a ohrozit plod.

Projevy infekce

U většiny zdravých lidí nemoc probíhá bez příznaků, přejde do klidového stádia a zanechá trvalou imunitu. V ostatních případech (u oslabených jedinců) se projevuje klasickými chřipkovými příznaky jako je zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, malátností a zvětšenými uzlinami. U lidí se sníženou imunitou hrozí také reaktivace infekce.

Nebezpečí v těhotenství

Jak již bylo řečeno, největší riziko představuje toxoplazmóza pro těhotné ženy. Zde hrozí poškození plodu nebo oční forma toxoplazmózy narozeného dítěte. To znamená velmi vážný zánět sítnice, kdy hrozí ztráta zraku. Může se stát, že se toxoplazmóza projeví u narozeného dítěte až za několik let jako potíže se sluchem, zrakem, může se vyvinout epilepsie nebo psychomotorické vady. To je důvod, proč se těhotné ženy musí před tímto onemocněním mít na pozoru a dbát na jeho prevenci.

Léčba

Léčba u zdravých lidí nebývá nutná, protože se nákaza ani neodhalí. Léčit se musí pouze těhotné ženy, aby se předešlo přenosu na plod, děti do pěti let, oslabení jedinci, jedinci se zrakovou formou toxoplazmózy a lidé s oslabenou imunitou, kterým toxoplazmóza poškozuje nějaký vnitřní orgán.

Prevence

Hlavní je nejíst syrové maso nebo nedostatečně tepelně upravené maso. Pozor na grilování, tam je největší riziko, že se maso nepodaří zcela upravit. Pokud pracujete se syrovým masem, myjte si pečlivě ruce. Vhodné je používat rukavice. Všechno nádobí pečlivě umývejte a mějte oddělené nádobí na práci se syrovým masem od toho, na kterém krájíte syrovou zeleninu.

Dále noste rukavice při práci na zahrádce. Dětská pískoviště si chraňte před chlupatými návštěvníky hledající veřejnou toaletu plachtou nebo sítí. Doporučuje se také nepít nepasterizované mléko. Syrovou zeleninu si pečlivě omývejte od hlíny. Před otěhotněním nebo na začátku těhotenství si můžete nechat udělat test z krve, zda toxoplazmózu náhodou nemáte. Stejně tak i když se během těhotenství obáváte, že jste s toxoplazmózou přišli do styku.

 

Zdroj inspirace: https://www.webmd.com/baby/toxoplasmosis