Je jen hrstka lidí, které se s přibývajícím věkem nepotýkají se žádnými zdravotními komplikacemi. S každým dalším rokem se objevují další a další omezení. Některá jsou dočasná, jiná chronická a nezvratná. Tinnitus bohužel patří do druhé skupiny.
Pískání v uších útočí
Ušním šelestem trpí miliony lidí. Jen v České republice přibývají zhruba dva pacienti denně. To je dost. Ještě pár let zpátky to totiž odpovídalo jednomu měsíci. Celosvětově jde dokonce o závratných 25 %. Polehčující okolností je fakt, že spousta lidí není na okolní a permanentní zvuky příliš citlivá a dokáže je vytěsnit z hlavy. Pokud ale opravdu vnímáte každou maličkost, představuje tinnitus skutečný problém.
Z dlouhodobého hlediska přispívá k neklidu, tikům, podrážděnosti, snížené odolnosti vůči stresu, insomnii, neschopnosti koncentrace, nechutenství, trávicím problémům nebo bolestem hlavy. Je toho dost. A většinou jde bohužel o chronické potíže, se kterými budete bojovat po zbytek života.
Co s tím?
A léčba není. Tedy ta stoprocentní. Někomu může ulevit pobyt na vzduchu, jinému homeopatika, dalšímu fyzická aktivita, meditace, změna jídelníčku, terapie, léky na předpis. Hodně záleží na tom, jak moc je pacient citlivý na různé podpůrné prostředky.
Tinnitus si vybírá čím dál mladší “oběti”. Zatímco dvacet let zpátky šlo o záležitost seniorů, dnes jsou v ordinacích běžně k vidění lidé okolo třiceti let. Do značně míry za to může hektický životní styl, stres, tlak společnosti, nezdravé stravování, moderní technologie, nedostatek pohybu a spousta dalších faktorů.
Není tinnitus jako tinnitus
Drtivá většina lidí si představí pískání v uších, nepříjemný tlak. To, co jde s trochou vůle – když se člověk nesoustředí a zaměstná hlavu jinou činností – zcela vytěsnit.
Už se vám ale stalo, že jste velmi živě slyšeli tep vlastního srdce? Vstali jste rychle z postele nebo se po dvaceti minutách narovnali na toaletě? Popoběhli jste za dítětem na kole? Otevřeli jste na sebe ledničku uprostřed letních veder? Vylekali jste se psa, který zničehonic vyskočil na plot? Ano, slyšitelný tep je primárně spojovaný s náhlou změnou emocí. Není to tak ale vždy.
Pulzatilní tinnitus zesiluje tlukot srdce a dává vám jasně vědět o každém úderu. Je to velice nepříjemné. Běžně totiž o aktivitě cévního systému člověk tak zevrubné a intenzivní informace nemá.
Co může být příčinou?
Příčin je mnoho. Některé jsou banální a přechodné, jiné mohou poukazovat na velmi vážné zdravotní komplikace, které vyžadují okamžitý zásah lékaře a následnou péči. Nedá se předem nebo podle drobných odchylek určit, do jaké míry je slyšitelný tlukot srdce rizikový. Návštěva zdravotníka je tedy nezbytná.
Lékař pochopitelně začne poslechem vašeho srdce a prozkoumáním uší. Pokud nic neuslyší, neznamená to, že je to celé jen ve vaší hlavě nebo výsledkem bujné fantazie. Objektivní formu stetoskopem zaznamená, subjektivní nikoli. V obou případech je ale třeba nastavit medikaci nebo úpravu životního stylu, aby se zmírnily potíže.
Odhalte spouštěče
Na jedné straně může jít o výkyvy krevního tlaku nebo dlouhodobý stres, na druhé o aterosklerózu, anémii, problémy se štítnou žlázou, nefunkční cévní systém nebo nádor na mozku. Rozptyl příčin je tedy poměrně široký a nelze laicky určit, co by to mohlo být. Pokud lékař vyloučí vážnou diagnózu, je třeba upravit prostředí, ve kterém žijete. Nápomocné mohou být generátory bílého šumu, zvýšení fyzické kondice, vyhýbání se stresorům nebo důraz na kvalitní potraviny.
Vždy jde ale o běh na dlouhou trať a výsledek nikdy nebude stoprocentní, protože potíže se v krizových situacích většinou stejně ozvou. I když pravděpodobně ne v takové míře a intenzitě.
Zdroj inspirace: https://www.curablehealth.com/l/chronic-tinnitus-recovery, https://www.galaxy.cz/blog/strasak-v-hlave-jmenem-tinnitus–jak-se-zbavit-piskani-v-usich/?