O terpenech jste už nejspíš někdy slyšeli, ale asi vás nikdy nenapadlo, že se nacházejí prakticky všude kolem nás. Terpeny se přirozeně vyskytují v rostlinách a vděčíme jim za různé chuťové a pachové vjemy. Nyní známe přes 20 000 druhů terpenů a velkou spoustu z nich využíváme dnes a denně.

Co jsou to terpeny

Terpeny řadíme z chemického hlediska mezi organické sloučeniny. Skládají se z izoprenových jednotek. Podle uspořádání jednotek se dělí na cyklické a necyklické. Podle počtu je můžeme rozdělit na monoterpeny (jednoduché) a složené terpeny.

Vonné a těkavé terpeny najdeme v listech, plodech, květech, kořenech i oddencích. Nejvíce se uvolňují za teplých dní. Najdeme je převážně v rostlinách a vzácně také u zvířat. Terpeny dávají svým nositelům výraznou vůni, která může sloužit na ochranu nebo naopak lákat opylovače.

Jednoduché terpeny

Mentol se vyskytuje u rostlin z rodu mentha (např. máta peprná) a řadí se mezi nejznámější a nejrozšířenější terpeny. Mentol má protizánětlivé účinky a zvládne do jisté míry tlumit bolest. Využívá se také k chlazení pohybového aparátu. Díky uvolňujícím účinkům na hladkou svalovinu působí blahodárně na bolesti spojené s trávením.

Pinen najdeme v přírodě v několika podobách. Nejčastěji se s ním setkáváme ve formě pryskyřice jehličnatých stromů. Hlavním zdrojem pinenu je borovice přímořská a lesní. Pinen využijeme při dýchacích obtížích, ledvinových kamenech nebo revmatických bolestech.

Kafr je dalším notoricky známým terpenem, který máme spojený s bolestmi pohybového aparátu. Kafrová mazání zvyšují prokrvení pokožky, čímž způsobují pocit tepla. Urychlují hojení zánětů a ulevují od revmatických bolestí.

Limonen nás okouzlí svým svěžím aroma s nádechem citrusů. Dokáže navodit relaxaci a uvolnit duševní napětí. Kromě účinků na psychiku se pyšní i antioxidačními a antibakteriálními schopnostmi. Jelikož zlepšuje vstřebávání látek do kůže, tak se používá jako přísada do mastí a tinktur.

Složité terpeny

Azulen najdeme například v heřmánku, chrpě nebo čekance. Má typickou modrou barvu a z rostlin se získává pomocí destilace vodní párou. Azulen najdeme v uklidňujících mastech, krémech na onemocnění kůže a podrážděnou pokožku. U citlivějších jedinců může způsobit vyrážku a přecitlivělost.

Mezi složité terpeny můžeme zařadit také humulon nacházející se v chmelu, konopí nebo ženšenu. Kadinen najdeme v jalovci a využíváme jej pro jeho antiseptické účinky. Do terpenů dokonce zařazujeme retinol neboli vitamin A či karoteny (žlutá a červená barviva).

Autorka článku čerpala z vlastních zkušeností a poznatků.